Osoby mogą pracować…ale nie w Polsce.

Kwiecień 18, 2017 by
Kategoria: Moja praca, mój dom

Szczerze mówiąc dotknął mnie jeden z komentarzy, mówiący że osoby z zespołem Downa mogą pracować … i jest w porządku. Nie wiem czy to miało być wsparcie, czy też coś jednak nieprzemyślanego.

Od 30 lat Ameryka pisze historię włączania osób z ZD do pracy, do edukacji…co się odbyło dzięki lokalnym społeczeństwom, rodzicom, a dopiero potem rządom stanowym. W Polsce tak nie jest i nie możemy powiedzieć od tak sobie, że życie osoby z zespołem Downa jest łatwe i piękne, ba nawet mogą pracować. Gdy tak popatrzymy na prawdę to możemy powiedzieć:

1.Wczesnej interwencji pomimo wielu rozwiązań, w tym zapowiedziom nowego rządu w istocie nie ma. Tam, gdzie to jest połączone z businessem to wychodzi. Tam gdzie to powinno być…tego nie ma, jest limitowane. Nie wspomnę o opiece zdrowotnej, co jest dziś farsą, a za chwilę będzie dopiero ciekawym przeżyciem.

2.Wczesne wspomaganie dziecka jako program przed przedszkolem. Chyba tylko nasze wrocławskie dzieci otrzymały to i to w bardzo ograniczonej liczbie dzieci…a pozostałe?

3.Edukacja przedszkolna, włączająca nie istnieje jako system…a i rząd ją obecnie ogranicza bałaganem decyzyjnym. Chciałbym wierzyć w dobre intencje, ale nawet rodzice wspomagający obecny rząd mają co do tego wątpliwości.

http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,110218,21642118,rodzice-dzieci-niepelnosprawnych-i-terapeuci-bija-na-alarm.html#BoxNewsLink&a=66&c=61

4.Edukacja podstawowa to wciąż szkoły specjalne. Zapowiedziane dokumenty zmieniające system edukacji włączającej od września mający być opublikowany, jeszcze w kwietniu nie istnieje.

5.Szkoły zawodowe i praca osób niepełnosprawnych nie zmieniły się, a wręcz zostają zmienione na gorsze. Gdy wprowadzi się system podatkowy dodatkowo obciążający firmy, nie będzie tam miejsca dla osób niepełnosprawnych…ale to nie jest istotne bo w istocie zatrudnianie osoby z zespołem Downa jest wyjątkiem i tak nikt się o to nie upomni. Nie jest optymistycznie i nie ma co uważać, że będzie bo cele polityczne, RZĄDZENIE jest najważniejsze, a nie normalność.

Jak to ktoś już napisał: O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PAMIĘTA SIĘ JEDYNIE DO CHRZTU A POTEM ….

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Osoby mogą pracować…ale nie w Polsce.”
  1. Michał N pisze:

    WWR u mnie dziala tylko w 4 godz. Spróbuj się tylko upomnieć o kolejne 4 to zostaniesz olany. I co znowu walka. Pisma do prezydenta Argumentacja i upodlanie się. Jako argument na komisjach do spraw orzekania chyba należy się pytać ile urząd zatrudnia osób z zespołem downa skoro oni chcą widziec nasze dzieci jako zdrowe dając orzeczenia na 2 lata

  2. Can pisze:

    Nadia zmanipulowałaś temat i wydźwięk problemu w typowy dla każdego polityka partii rządzącej , który zawsze na białe mówił że jest czarne, gdy i tak jest białe. Mam pytanie zatem, gdzie są zaprezentowane w tych tabelach dane dotyczące osób z zespołem Downa? To o nich mowa w moim artykule. Pomogę jeszcze bardziej: pokaż statystyki zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną? Czy zauważyłaś kolejną manipulację w odwołaniu się do PRAWNYCH OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ w tych statystykach? Biorę udział w projekcie aktywizacji zawodowej osób niedosłyszących i głuchych. Czy orientujesz się w tym, że część z tych osób nie otrzymało statusu osoby niepełnosprawnej zgodnie z definicją powoływaną przez te statystyki? Niestety pomimo wielu lat, żaden rząd nie poprawił sytuacji osób niepełnosprawnych w układzie prawnym, jedynie spadek bezrobocia i brak pracowników na rynku spowodował istotną ich aktywizację. I tak właśnie jest z osobami niedosłyszącymi i głuchymi, które są zatrudniane przez sieci typu Auchan, Carrefour i super sobie radzą.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...