Panele osób mimo wszystko różnią się między sobą!!!

sierpień 24, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Przeciwnicy badań paneli metylacyjnych sugerują, żeby tym się nie zajmować, gdyż wszyscy mamy jakieś mutacje i poliformizmy. Stąd dzisiaj pokaże dwa bardzo różne panele, tak różne jak osoby, które były badane.

OSOBA PIERWSZA

image

Jak popatrzymy na jej poszczególne geny to dominują tylko takie zestawy gdzie jest homozygota, czy to ta z polimorfizmem czy tez nie. Co to oznacza?

1.Osoba ta ma w sposób istotny rozregulowany cykl metylacyjny, zarówno po stronie kwasu foliowego jak i metioniny. Cykl cysteiny także jest obarczony zmiennością genów CBS.

2.Zaczynamy od genu MTHFR. Tutaj wariant C677T jest w postaci homozygoty, co oznacza duże potrzeby kwasu foliowego, witaminy B 12, B6 ale i B3, B2, B1, cynku, magnezu by móc “podciągnąć” jego funkcjonowanie. Z pewnością ubiquinol, pqq są tutaj także wskazane oraz poziomy jodu, selenu lub/i hormonów tarczycy.

3.Jeżeli dołożymy do tego zmiany homozygotyczne na poziomie genu MTRR, to możemy być przekonani, że możliwości wykorzystania witaminy B 12 w tym organizmie są bardzo ograniczone.

4.Teraz jak weźmiemy geny VDR, MAO A i mimo wszystko COMT to widać istotne rozchwianie neuroprzekaźnictwa. Te geny wskazują też na jeden istotny element: organizm będzie źle reagował na produkty z końcówkami metylowanymi. I tak witaminy to takie są najlepsze, które mają postać hydroxylową czy adenosylową.

5.Przy CBS, który także jest zmieniony należy uwzględnić dietę/suplementy bogate w witaminę B6, magnez oraz wykluczyć z diety wszystkie produkty zawierające siarkę.

6.BHMT, czyli skrót metylacyjny wymaga betainy, choliny albo TMG by szlak ten był efektywny.

Poliformizmy te zatem jak widać są trudne i skomplikowane. Osoba je posiadająca musi znać swój organizm i “czuć” jak on reaguje na poszczególne składniki diety/suplementację.

OSOBA DRUGA

image

Ta osoba jest niemalże przeciwnością osoby 1. Ma większość homozygotycznych, dobrych genów. To co wymagałoby zastanowienia to reaktywność na witaminy metylacyjne, co przy dobrym MTHFR nie są celem numer 1. Co prawda mamy do czynienia z polimorfizmem genu MTRR, ale tutaj podawanie litu, albo witaminy B 12 w postaci hydroksylowej pomoże i to zasadniczo.

Z perspektywy tego panelu, dobra dieta może być tutaj kluczem do dobrego funkcjonowania bez konieczności jakichkolwiek “specjalnych protokołów suplementacyjnych.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...