Praca osób z zespołem Downa w Australii

Sierpień 29, 2012 by
Kategoria: Moja praca, mój dom

Dzięki Andrew dowiedziałem się jak jest z pracą osób z ZD w Australii. Ciekawe, że tutaj rząd postanowił ich wesprzeć.

Poniższa strona to strona Rządu Australii. Na niej znajdziemy krótki opis czym jest ZD i jak to się ma do pracy.

image

Strona poświęcona jest zatrudnieniu osób z ZD. Jest przejrzysta, czytelna i bogata w wiedzę.

Kluczowym wydaje mi się jednak zestawienie tzw. case studies czyli przypadków gdzie osoby z ZD pracują.

Znajdziemy zatem tam historię Leckie, który pracuje w pralni. W jego historii pokazuje się jego efektywność w pracy, wytrwałość. Leckie pracuje już w swojej firmie 10 lat. Jego pracodawca zmierzył wartości jakie uzyskał dzięki jego pracy i okazało się, że z punktu widzenia rozwiązań systemowych, jakie są wdrożone w Australii, jego wartość ekonomiczna jest o 70% wyższa niż regularnego pracownika! Pozwala to na dodatkowe szkolenia i rozwój Leckiego.

Inny przykład, który pokazano to Kevin. Pracował wcześniej przez 18 lat na farmie przy pomidorach. Zaproponowano mu zmianę pracy. Poprzez Agencję Rządu Australii zatrudniającą niepełnosprawnych został zatrudniony w sklepie IGA. Po pierwszym okresie szkolenia, podjął pracę na pełnym etacie. Właściciel sklepu zapytany o Kevina i jego rolę w pracy stwierdził: ”People with disability want to work and they can have lower absenteeism than other employees” –ludzie z niepełnosprawnością chcą pracować, przez co mają mniejszą liczbę dni absencji niż inni pracownicy. Dla pracodawcy jest to wymierna korzyść.

Polecam wszystkim tą część strony, gdyż ona potrafi przekonać z perspektywy każdej osoby, że warto zatrudniać osoby z ZD.

image

http://jobaccess.gov.au/Advice/Disability/Pages/Down_Syndrome.aspx

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...