Progranulin: pierwszy sygnał o pogarszaniu się symptomów choroby Alzheimera.

listopad 30, 2018 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Właśnie z Tereską rozmawiałem, że dzisiejsza medycyna się zmienia już niemalże co 6 miesięcy i to co było pewne wcześniej, to dzisiaj może być nieaktualne lub nieprecyzyjne…i tak jest w przypadku choroby Alzheimera, gdzie wiedza tytułem badań zmienia się ostatnio prawie co miesiąc.

https://www.alzforum.org/news/research-news/progranulin-mark-worsening-alzheimers

Czym jest progranulina?

“Progranulina jest białkiem o w dużej mierze nieznanym działaniu, głównie produkowanym i wydzielanym przez mikrogleje. Badania genetyczne i funkcjonalne wskazują, że może on odgrywać rolę w AD, gdyż zmniejszenie się jej ilości, zwiększa poziom amyloidu β i odkładanie się tau u myszy, a jego ekspresja wzrasta w okolicach płytek mikrogleju”.

W najnowszym raporcie okazuje się, że to białko te występuje i działa w pełnej korelacji z postępem choroby Alzheimera. Jest to kolejny przełom, gdyż zyskujemy narzędzie do diagnozy, precyzyjne, oceniające stan neurodegeneracji wynikający z choroby.

Co to nam da? Teraz wróćmy do wpisu o genie TREM 2.

http://www.zespoldowna.info/trem2-znajduje-sie-na-6-chromosomie-i-jest-uwazany-za-jeden-z-kluczowych-genow-w-rozwoju-choroby-alzheimera-w-zespole-downa.html

TREM 2, jego koncentracja podnosi się na wstępnym etapie choroby Alzheimera, by potem spaść dość gwałtownie. Progranulina kodowana przez PGRN zachowuje się podobnie jak TREM 2 i jego aktywność. Staje się zatem informacją o stanie pacjenta. Gdy popatrzymy na artykuł o TREM 2 w zespole Downa daje nam to kolejny imperatyw i argument by dzieci z ZD już dzisiaj przygotowywać na chorobę Alzheimera i obniżać jej ryzyko wystąpienia.

“ 5.Główną funkcją TREM2 jaka jest analizowana w chorobie Alzheimera, to odpowiedź mikroglia (mikrogleju) w mózgu na odkładanie się amyloidu beta i jego czyszczeniem z komórek. TREM 2 ma istotny wpływ na to jak działa mikroglej.

https://www.nature.com/articles/nrn.2016.7

http://www.alzforum.org/news/research-news/enter-new-alzheimers-gene-trem2-variant-triples-risk

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-dwa-oblicza-mikrogleju.html

Mikroglej stanowiący około 5-20% populacji komórek nieneuronalnych w mózgu występuje w warunkach normalnych w formie spoczynkowej. Główne funkcje fizjologiczne mikrogleju sprowadzają się do monitorowania mikrośrodowiska tkanki, usuwania umierających neuronów i reakcji w wyniku stwierdzenia obecności obcego antygenu (Nakajima i in. 1993). W formie nieaktywnej mikroglej posiada liczne i długie rozgałęzienia części cytoplazmatycznej komórki. Ta specyficzna struktura prawdopodobnie ułatwia potencjalną reakcję tych komórek jako specyficznego dla tkanki nerwowej elementu układu immunologicznego.

Charakterystyczna transformacja mikrogleju z formy spoczynkowej do aktywowanej została poznana i opisana przez Rio Hortege prawie wiek temu. W wyniku aktywacji dochodzi do przemian morfologicznych którym towarzyszy: zwiększenie rozmiaru ciała komórki oraz obkurczenie rozgałęzień. Na poziomie molekularnym dochodzi do ekspresji białek adhezyjnych, reorganizacji cytoszkieletu oraz ekspresja elementów kompleksu zgodności tkankowej MHC typu I jak i II (Perry i in. 1987, 1989, Aloisi i in. 2000).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroglej

O roli mikrogleju z pewnością czytaliście przy okazji MHC tutaj: http://www.zespoldowna.info/zespl-downa-jest-zaburzeniem-ukladu-odpornosciowego-swietnie-a-jak-to-wytlumaczyc-lekarzowi-zeby-nie-kazal-szczepic-mojego-dziecka-z-zd.html

6.Z tej perspektywy patrząc jawi się następujący mechanizm choroby Alzheimera w ZD:

APOE4+TREM2 z jednej strony jako typologia i wpływ na nią genów RCAN1+DYRK1A+APP+SOD1+mir155 co pokazuje poniższy diagram zaprezentowany tutaj: http://www.alzforum.org/news/research-news/apoe-and-trem2-flip-microglial-switch-neurodegenerative-disease

image

“7.Spadek aktywności TREM 2 wraz z wiekiem doprowadza do “odcięcia” energii dla mikrogleju, zatem następuje brak odpowiedzi komórkowej na uszkodzenie, działanie patogenu na komórkę. W efekcie prowadzi do jej śmierci. Ta reakcja jest ściśle z innymi błędnymi w ZD funkcjonującymi procesami kojarzonymi z IL-6, Il-2, Il-1, TNF w ZD”

“8. Jedynym środkiem terapeutycznym, który może wpłynąć na ten negatywny proces to znalezienie substancji wzmacniającej ilość TREM2, które w sposób efektywny mógłby zapobiegać odkładaniu się amyloidu beta i protein tau.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28393702

http://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(17)30150-2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26949937

Możemy to na dzień dzisiejszy uzyskać działając pośrednio na TREM2 poprzez użycie resweratrolu, kurkumy via NF-kB i alpha-phenyl n-tert-butylnitrone PBN via TNF-α.

http://www.mdpi.com/1420-3049/21/9/1243/htm

Jak widać już są mechanizmy, które możemy wykorzystywać w regulacji tych błędnych procesów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...