Richard wyjaśnia istotę amyloidów beta w mózgu osoby z ZD

listopad 4, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jarku, zapytałeś jaka jest różnica między APP funkcjonującym u osób z ZD i u osób z chorobą Alzheimera. Odpowiedź wydaje się być prosta. Popatrzmy na to przez przykład Twojej Colostroniny (leku alzheimerowego), która nie pozwala oligomerom amyloidu beta zbijać się w masę i tworzyć złogi. To dzieje się na zewnątrz komórki nerwowej w mózgu  (na ten temat więcej tutaj: http://www.zespoldowna.info/jak-to-jest-z-amyloidem-w-mozgu/) . I to jest typowy objaw występowania amyloidu beta w układzie choroby Alzheimera oraz jego leczenia.

Wewnątrz neuronów, w ZD, dzieje się niestety więcej. APP, czyli proteina, prekursor amyloidu, która jest zlokalizowana w membranach komórkowych neuronów, ma jeden koniec wystający z komórki, gdy drugi połączony jest z komórką.

Różnego typu enzymy Beta-Secretaza “tną” APP wewnątrz i na zewnątrz komórki.

image

Rysunek przedstawia cięcie amyloidu i tworzenie się złóg amyloidowych typowych dla choroby Alzheimera.

 

Wynikiem tego “cięcia” na zewnątrz są oligomery amyloidu beta, te alzheimerowskie, które tworzą złogi.

Te fragmenty wewnątrz neuronów nazywane są Terminalami Beta-C i powodują bardzo istotny problem w ZD. Wynika to oczywiście z 50% nadmiaru APP i co jest równoznaczne z 50% nadmiarem “fragmentów”  terminali Beta-C. Nadmiar tych fragmentów powoduje zatykanie się małych endosomów sygnalizacyjnych w dendrytach i aksonach. One są po prostu przeładowane i nie mogą “przepychać” w tym “tłumie” wystarczającej ilości neurotrofiny (czynnika wzrostu nerwów).

image

Na rysunku a) widać właściwie pracujący system transportu NGF (czynnika wzrostu nerwów). Na rysunku b) ruch jest zbyt duży i cały system zaczyna źle pracować.

Skutek jest natychmiastowy: dendryty i aksony nie rozwijają się, brakuje ich aktywności. I to jest najbardziej kluczowy objaw nadmiernej ilości amyloidów beta w ZD.

Richard w tym artykule korzystał z następujących źródeł:

 http://www.sigmaaldrich.com/life-science/cell-biology/learning-center/bace1-assay-kit.html
http://dsresearch.stanford.edu/community/archive_issue_07.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20080541
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16480887
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20080541

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...