Rola neurotransmiterów w mózgu osób z ZD

marzec 4, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Piszę w tym tygodniu o ginkgo jako antagoniście GABA. Przegląd tej wiedzy nie byłby pełny, gdyby zabrakło informacji o tym jak funkcjonuje mózg. Dzisiaj krótko o tym.

1

Badania przeprowadzone przez naukowców austriackich skupiły się na badaniu mózgów i funkcji neuroprzekaźników osób z ZD. Przebadano niedojrzałe mózgi płodów, aminokwasy (GABA, taurina) i monoaminy (serotonina, noradrenalina i dopamina), które funkcjonują w mózgu jako nośniki sygnałów i regulatory. W przypadku ZD dysfunkcja rozwoju mózgu jest oczywistością potwierdzoną zmniejszoną wagą mózgu, jak i zredukowaną objętością niektórych jego miejsc. Widoczna jest także zmniejszona liczba neuronów, dendrytów i ich rozgałęzień.

W związku z tym, że zarówno aminokwasy jak i monoaminy są kluczowe dla normalnego rozwoju mózgu, badacze chcieli poznać, czy zły rozwój mózgu osoby z ZD jest powiązany ze zmienionym poziomem aminokwasów i monoamin.

W trakcie badań zaobserwowano zredukowany poziom serotoniny, GABA, tauryny i dopaminy w korze czołowej. Nie zaobserwowano zmian argininy, aminotransferazy, glutamianów, glicyny, histidyny, seryny czy noradrenaliny. Oznacza to, że mechanizm “zmieniający” rozwój mózgu jest ściśle związany z funkcjonowaniem tych neurotransmiterów.To one są odpowiedzialne za właściwe formowanie się cech morfologicznych, neuronów, poliferacji komórek glejowych oraz tworzenie się synaps.

Jak wynika z tego badania nadmiar GABY to efekt nie życia płodowego, ale już po urodzeniu. W życiu płodowym wszystkich neurotransmiterów jest zdecydowanie za mało.

Jak wygląda komórka nerwowa osoby z ZD tutaj: http://www.zespoldowna.info/zespl-downa/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...