“To dzięki badaniom nad Alzheimerem będzie postęp w ZD” – tak powiedziałem 2 lata temu.

marzec 9, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Od wczoraj jestem chwalony przez Richarda. Za to, że “uczepiłem się” choroby Alzheimera. Richard był zawsze sceptyczny w kwestii powiązania badań nad tą chorobą z ZD. Od kilku dni jednak to moje zdanie się realizuje :)

Gdy rozmawiałem kilka lat temu z doktor Flisiak ona upewniała mnie, że badania nad chorobą Alzheimera z pewnością przyspieszą rozwój wiedzy nad ZD. Na tej bazie zbierałem przez te lata wiedzę i pilnie śledziłem postęp badań na tym polu. I oczekiwane przełomy przyszły w ciągu kilku ostatnich tygodni w tej dziedzinie!

1.Leczenie choroby Alzheimera komórkami macierzystymi.

Ten link poniżej jest jednym z wielu na ten temat. Badania opisane w nim określane są jako: “przełomowe”, “nadzwyczajne”.

http://www.businessweek.com/lifestyle/content/healthday/650556.html

Jak wiadomo choroba Alzheimera powoduje umieranie komórek mózgowych. Ich śmierć powoduje zakłócenie procesu pamiętania, umiejętności korzystania ze swoich doświadczeń. Jak badacze to bardziej dosadnie stwierdzają: “…choroba Alzheimera nie jest utratą pamięci a raczej utratą dostępu do “przestrzeni” gdzie można ją składować .” Kluczową rolę odgrywają tutaj neurony BFC, które jeżeli źle działają, to pamięć też źle działa. Nowe badania pokazują, że “uzupełnienie” tych utraconych komórek, za pomocą nowych wytworzonych dzięki terapii komórek, daje efekty natychmiastowej poprawy funkcjonowania pamięci.

2.Amyloid beta nie jest kluczowym elementem niszczącym pamięć.

“Choroba Alzheimera jest sytuacją, gdy istnieje nierównowagą pomiędzy normalnym procesem tworzenia pamięci a procesem jej reorganizacji. Dosłownie pomiędzy normalnym pamiętaniem i normalnym zapominaniem.” –tak twierdzą naukowcy z Bay Area.

W wyniku ich badań, których opis znajdziecie tutaj łącznie z filmem:

http://abclocal.go.com/kgo/story?section=news/health&id=8000315

okazało się, że obecność amyloidów beta w mózgu myszy nie powodowało utraty pamięci! Jednak pewne proteiny, które towarzyszą produkcji amyloidów beta musza być na początku zablokowane, co im się udało!

3.Diagnozowanie choroby Alzheimera jest możliwe i to na bardzo początkowym etapie.

Pamiętam moją niedawną rozmowę z Moniką, która pytała o takie możliwości. Odpowiedziałem, że jak wiem, to jedynie w Anglii jest pewien system badań analizujących poziom amyloidów w oku. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jest już metoda powszechna badań przesiewowych zbudowana w oparciu o dane scanningowe. o tym można przeczytać już tutaj:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/218426.php

4.Amyloidy tworzą się w wątrobie!

Wydaje się, że to zmienia wszystko! Przecież dla Wszystkich nas wiedza na temat choroby Alzheimera łączy się z funkcjonowaniem złóg amyloidowych w mózgu.

Naukowcy z Scripps Research Institute w artykule chociażby tutaj:

http://www.sify.com/mobile/news/liver-not-brain-may-be-source-of-alzheimer-s-plaques-news-scitech-ldemEojhcbb.html

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jnr.22603/abstract

twierdzą, że znaleźli 3 geny , które chronią mysz przed akumulacją złogów amyloidowych w mózgu.

“Gen presenilin2, a bardziej jego proteiny są częścią procesu powstawania amyloidu beta. Dziedziczna ekspresja tego genu została stwierdzona w wątrobie i powiązana z akumulacją ponadstandardową typową dla choroby Alzheimera.”

Oznaczać to może, że produkcja amyloidów zaczyna się w wątrobie, następnie przemieszczają się one w układzie krwionośnym, by dotrzeć do mózgu. Gdyby udało się zablokować produkcję amyloidów już w wątrobie z pewnością uchroniłoby to mózg.

Takim lekiem może być już przeze mnie wspominany Gleevec (lek stosowany w leukemii). Badacze podawali go myszom i okazywało się, że następuje zdecydowana redukcja obecności amyloidów, a co za tym idzie symptomów towarzyszących chorobie Alzheimera.

 

Jak to się wszystko ma do ZD? Obecność amyloidu beta w ponadstandardowym zakresie i ilości z pewnością upośledza immunologię, komunikację oraz procesy poznawcze osoby z ZD. Przełom w tej kwestii i kontrola liczebności amyloidów w organizmie może być kluczowa dla tych procesów, a jak widać z tych informacji mogą one być wykorzystywane w niedalekiej przyszłości.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...