Tyrozyna

kwiecień 14, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Ci którzy przeczytali artykuł o DYRK 1A wiedzą już, że jest tam taki składnik jak Tyrozyna odgrywający istotną rolę w całym procesie katalizy wywołanym przez kinazę  (DYRK 1A). Czym zatem jest tyrozyna, która występuje też w wielu suplementach, także w Nutrivene D.

Tyrozyna jest związkiem organicznym, jednym z podstawowych 20 aminokwasów białkowych. Nazwa tyrozyna pochodzi od greckiego tyros – ser.

Tyrozyna spełnia ważne biologiczne zadania jako wewnątrzkomórkowy przekaźnik. Może być fosforylowana przez kinazy białkowe. W naszym przypadku DYRK 1A jest taką kinazą występującą w nadmiarze.

Tyrozyna jest także prekursorem ważnych hormonów i biologicznie czynnych substancji takich jak :

tyroksyna, trójjodotyronina, adrenalina, noradrenalina oraz dopamina.

Uważny czytelnik tej strony zauważy, że powyższe substancje zawsze występują przy relacjach dotyczących odkryć leków, suplementów, substancji mających pomóc osobom z ZD.

Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, czyli takim, że  organizm ludzki jest w stanie go wytworzyć w wyniku syntezy pod warunkiem dostatecznego zaopatrzenia w fenyloalaninę, od której tyrozyna różni się tylko jedną grupą hydroksylową.

Tyrozynę można też traktować jako pochodną fenetylaminy, aczkolwiek w biochemicznych cyklach syntetycznych nie powstaje ona z tego związku. W praktyce laboratoryjnej również nie produkuje się jej z fenetylaminy, gdyż najprościej jest ją otrzymać przez hydrolizę odpowiednich białek.

Tyrozyna jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania funkcji tarczycy i przysadki mózgowej. Brak tego aminokwasu jest związany z niedoczynnością tarczycy, co może objawiać się w postaci zmęczenia i wyczerpania. Zmniejszenie ilości tyrozyny powoduje niedobór norepinefryny i dopaminy, co może spowodować depresję, tak częstą u osób z ZD. Jest ważnym składnikiem w produkcji kolagenu, głównego włóknistego białka ustroju. Tyrozyna posiada łańcuch boczny w postaci pierścienia aromatycznego z dołączoną grupą hydroksylową, która powoduje, że aminokwas ten charakteryzuje się dosyć dużą reaktywnością chemiczną.

W postaci farmakologicznej tyrozyna występuje jako L-tyrozyna i spełnia następujące funkcje:

 

  • pomaga łagodzić stres
  • poprawia czujność
  • zmniejsza objawy fizycznego napięcia
  • działa jako środek antydepresyjny
  • można nią leczyć emocjonalne objawy zespołu przedmiesiączkowego
  • pomaga leczyć uzależnienia i objawy uboczne odstawienia kokainy i innych narkotyków
  • aminokwas ten jest syntetyzowany w organizmie
  • jest prekursorem hormonów tarczycy

Uwaga: w tej postaci należy przyjmować z wodą lub sokiem na pusty żołądek, nie wolno zażywać ją z białkiem

W przypadku zespołu Downa już od 1979 roku zauważa się problemy z tym aminokwasem. Jego metabolizm jest niestabilny i jest zdecydowanym czynnikiem wpływającym na funkcje i wytwarzanie neurotransmiterów.

Vopr Med Khim. 1979 Jan-Feb;25(1):15-9.

[Disorders of phenylalanine and tyrosine metabolism in Down’s syndrome]

[Article in Russian]

Shaposhnikov AM, Khal’chitskiĭ SE, Shvarts EI

Abstract

Content of phenylalanine and tyrosine was increased in blood serum in mongolism. When 4 patients with mongolism and 10 healthy persons were loaded with 1-phenylalanine, content of the amino acid in blood serum of patients exceeded 1.5–2-fold that found in healthy persons within 4 and 6 hrs after the treatment. The hydroxylation rate of phenylalanine was lower in mongolism as compared to normal state; it corresponded to the rate of phenylalanine hydroxylation in atypical homo- and heterozygote patients bearing “phenylketonuria” gene and in patients with viral hepatitis. Concentration of tyrosine was distinctly higher in the impaired patients within 2–6 hrs after the loading as compared with the healthy persons. But content of tyrosine was increased only slightly in patients with mongolism during the loading and excretion of homogentisinic acid with urine was decreased. These data suggest that activity of phenylalanine hydroxylase system is impaired in liver tissue in mongolism. Excretion of phenylpyruvic acid with urine was not observed in the patients and healthy persons both before and during the amino acid loading. The data obtained suggest that impairment of phenylalanine and tyrosine turnover in mongolism appears to be one of the factors responsible for disturbance of neurotransmitter synthesis and to be related to development of mental retardation.

PMID: 154771 [PubMed – indexed for MEDLINE]

przy opracowaniu oczywiście korzystałem z wikipedii :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...