Witamina E w zespole Downa.

Lipiec 28, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jaka jest rola witaminy E w zespole Downa? jest zdecydowanie dobrym antyutleniaczem, redukującym istotnie stres tlenowy. Jest substancją mogącą redukować ograniczenia kognitywne.

Jednak należy zacząć tutaj od jednego. Witamina E ma kilka swoich form. W badaniach w zespole Downa bierze się pod uwagę szczególnie α-tokoferol.

Uwaga: generalnie witamina E występuje w dostatecznej ilości w żywności, ale są to różne często też jej syntetyczne warianty. Biorąc pod uwagę to, że witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach należy kontrolować jej podawanie. Nie zaleca się przyjmowania większych dawek niż 1 000 mg dziennie przez dłuższy czas.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_E

http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-e/dosing/hrb-20060476

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-13b99899-a7e2-4535-96dd-cffe370c1c5b/c/Zielinska.pdf

W związku z tym, ze witamina E ma bardzo pozytywne działanie w terapii wspomagania serca, w zespole Downa może mieć szczególne znaczenie w tym zakresie.

 

1.α-tokoferol w modelach zwierzęcych był precyzyjnie zbadany pod względem redukcji i korekty dysfunkcji poznawczych. Zebrane fakty z badań począwszy od 2011 roku, wskazują że:

α-tokoferol od najwcześniejszego momentu po urodzeniu, gdy jest podawany, koryguje w modelu zwierzęcym pozytywnie, funkcje poznawcze oraz zwiększa liczbę komórek w hipokampie. Zapobiega także peroksydacji tłuszczy.

image

2.Witamina E u osób starzejących się z zespołem Downa badania kliniczne.

Badania kliniczne w zakresie zastosowania witaminy E tytułem inhibicji starzenia u osób z ZD  nie dały jednak pozytywnych efektów. Domniemuje się, że skutki tego procesu są na tyle głębokie, że interwencyjne podawanie witaminy E (w różnych formach) nie ma już skuteczności, co także jest obecnie obserwowane w badaniach nad chorobą Alzheimera.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27164691

http://www.cochrane.org/CD002854/DEMENTIA_use-vitamin-e-treatment-mild-cognitive-impairment-and-alzheimers-disease-ad

3.Analizując powyższy trial, mam jednak wrażenie, że został on o tyle źle zbudowany, gdyż pominął istotny efekt podawania właśnie samego  α-tokoferolu. Podawanie w poniższym trialu 100 iu  α-tokoferolu dziennie u dzieci 7-15 lat dało istotne obniżenie procesu starzenia i obniżyło poziom stresu tlenowego niszczącego DNA. Może to oznaczać, jak ma to miejsce w przypadku wielu witamin, polifenoli, że protokół podawania musi być zaplanowany jako działanie długoterminowe. Działania interwencyjne mogą okazać się niestety nie efektywne.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24939437

image

http://www.zespoldowna.info/witamina-e-nie-zwalnia-progresji-uposledzenia-funkcjonalnego-u-osob-z-zd-powyzej-50-lat.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-e-u-dzieci-i-nastolatkow-z-zespolem-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...