Włączenie zaczyna się od … armii!

Listopad 19, 2018 by
Kategoria: U przyjaciół

Byłem zaskoczony tym filmem jaki otrzymałem od Tomka. Osoby niepełnosprawne w armii!!! Jednak oglądnąłem i jestem pod wrażeniem.

Popatrzcie na ten film: https://www.youtube.com/watch?v=pN6FwtYPqfI&feature=youtu.be

image

W 2017 roku w IDF czyli armii izraelskiej służyły 324 osoby z niepełnosprawnością. Każda z nich znalazła swoje miejsce w IDF. Wojsko stworzyło specjalny program o nazwie “Special In Uniform”. Umożliwia niepełnosprawnym służbę wojskową w IDF. I tutaj bardzo ważna uwaga: Izrael jest w stałej gotowości wojskowej, stąd każdy kto przeszedł przez służbę wojskową jest zupełni inaczej postrzegany przez rynek pracy chociażby.

“Służba jest obowiązkowa w Izraelu dla każdego abiturienta w wieku 18 lat. Chłopcy – 3 lata, dziewczyny – 2 lata. Osoby niepełnosprawne są zwolnione ze służby. W przypadku, gdy chcą służyć, Special In Uniform znajdują dla nich miejsce w armii. Obok spełnienia się, zwolniony żołnierz Special In Uniform jest inaczej postrzegany w społeczeństwie i na rynku pracy.

W programie uczestniczą też rekruci urodzeni z zespołem Downa. Po służbie mają mocniejsze referencje przy poszukiwaniu samodzielnej pracy” co widać na filmie. Jak Tomek pisze wojsko w ten sposób łamie stereotypy i bariery jakie funkcjonują w społeczeństwie żydowskim w kontekście niepełnosprawności i jest to bardzo silny sygnał! Dla mnie bomba, prawdziwa Uśmiech

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...