Zespół Downa, zespół Westa, autyzm

luty 3, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dzisiaj pojawią się dwa artykuły. Oba zaczną się tak samo:

ZESPÓŁ DOWNA TO WADA GENETYCZNA, KTÓRA POWODUJE BŁĘDY METABOLICZNE ORGANIZMU CZŁOWIEKA Z TĄ WADĄ.

Dlaczego to piszę? Cóż bo musze powiedzieć Wam, że jeżeli ktoś ma zespół Downa, może mieć choroby, których przyczyna leży po stronie błędów metabolicznych.

Ostatnio po raz kolejny spotkałem się z przypadkiem zrozpaczonego rodzica, który dzwoniąc do mnie pytał się, czy jest możliwy zespół Westa, gdy ma się zespół Downa? Ten telefon zmusił mnie niejako do napisania tych informacji, napisania że ZESPÓŁ DOWNA TO JEDNO, A DRUGIM MOGĄ BYĆ RÓŻNE SPRZĘŻENIA CHOROBOWE.

Zacznijmy od zespołu Westa. O tym zespole pisałem już dawno chociażby tutaj:http://www.zespoldowna.info/zespl-westapadaczka-troche-rad/. Mówi się o różnych przyczynach, jednak stale “obraca” się wokół błędów metabolizmu komórki, która implikuje dalsze problemy. Zespół Westa pojawia się u dziecka najczęściej w wieku 2-6 miesięcy i w zależności od typu może być nawet niewyleczalny, prowadząc do dużych zniszczeń w mózgu.

Nie ma tutaj reguły kto zapada na ten zespół, ja osobiście znam w większości dziewczynki z tym zespołem, choć statystyki medyczne mówią o przewadze chłopców.

W przypadku zespołu Downa, zespół Westa jest problemem. I to dużym na punkcie metabolizmu poszczególnych składników odżywczych i absorpcji leków. Podawanie np. Gingko nie jest wskazane w takim przypadku, ze względu na hamowanie działania leków podawanych na stymulację pracy mózgu.

Jak wygląda zespół Westa możecie oglądnąć tutaj:http://www.zespoldowna.info/zespl-westa-cz-2/

 

Autyzm. Wbrew pozorom autyzm rozpoznawany jest u dzieci z ZD bardzo często. Wynika to z faktu gwałtownej liczby zachorowań na tą chorobę. Gdy w latach 90tych mówiono o 1 przypadku na 10 000, dzisiaj w krajach takich jak USA i Wielka Brytania ta częstotliwość jest poniżej wskaźnika 1 do 90.

Czym jest autyzm? Ja nazywam tą chorobę WTÓRNIKIEM, czyli czymś co pojawia się w wyniku pierwotnej przyczyny. Dzisiaj tą przyczyną są szczepionki, błędy metaboliczne, zatrucie organizmu, które to powodują inicjacje procesu chorobowego. Jak objawia się autyzm? Dziecko NIE MA OCHOTY na komunikację z otoczeniem. Nie umie się bawić, nie poszukuje zabawy. Jest osobą agresywną i mocno pobudzoną.

W USA, gdzie diagnostyka autyzmu jest obecnie najlepsza ocenia się, że co 4 osoba z ZD jest też autystą lub ma nasilone cechy autystyczne!

Liczba zachorowań na autyzm w Polsce rośnie. Myślę, że są to wskaźniki na poziomie 1 dziecko na 300-400, które może mieć taką diagnozę. Nie są to liczby porównywalne do USA albo Wielkiej Brytanii, ale to oznacza, że przyjmując model życia z tamtych krajów, a tak jest, w najbliższym czasie powinniśmy osiągnąć podobne statystyki. Oznacza to również, że dzieci z ZD będą coraz częściej zagrożone autyzmem.

Tak osoba z ZD może mieć też autyzm i mówię to już po raz kolejny.

Jak go rozpoznać już nadmieniałem wyżej. Jeżeli dziecko ma 2-3 lata nie mówi, nie koncentruje się, nie bawi się, nie zwraca uwagi na otoczenie należy udać się do lekarza psychiatry lub neurologa dziecięcego specjalisty od autyzmu. Dużej liczbie rodziców wydaje się, że są to cechy ZD, niestety nie jest tak. Dziecko z ZD zawsze się bawi lub też interesuje się zabawą, otoczeniem i jest bardzo empatyczne. Gdy unika (!) komunikacji (prosiłbym nie mylić z brakiem całkowitym mowy) już coś to oznacza i należy zwrócić na dziecko większą uwagę.

W ośrodkach miejskich typu Kraków, Wrocław, Warszaw, Gdańsk, Poznań istnieją szkoły i przedszkola dla dzieci autystycznych, gdzie istnieją pracownie psychologów zajmujących się autyzmem, jest to też bardzo dobry kierunek, gdzie można uzyskać diagnozę, informację i wsparcie.

Należy pamiętać, że im wcześniej zauważy się objawy tym łatwiejsze jest leczenie.

Autyzm w dniu dzisiejszym to przede wszystkim choroba o podłożu metabolicznym, zakłócona rozległą kandydozą i często alergią pokarmową. Prowadzą one do zaburzenia układu odpornościowego i neurologicznego osoby zapadającej na autyzm. Problem ten ulega wzmocnieniu w przypadku ZD, który sam w sobie ma bardzo skomplikowaną naturę, często bardzo indywidualną wymagającą specjalnego podejścia. Jednym z koniecznych wyzwań w takim wypadku oprócz procedur medycznych jest dieta.

To dzięki autyzmowi, kwestia diety w ZD staje się co raz bardziej rozpoznawalna i jest brana pod szczególną uwagę. Dlatego też w najbliższym czasie opiszę kilka diet typowych dla autyzmu i stosowanych w ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...