Złogi amyloidowe i APP

kwiecień 15, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Teresa pokazuje dzisiaj jak tworzą się złogi amyloidowe. Świetna animacja warta oglądania.

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujący link:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-5.html

Autor: Teresa Cody

Wpis numer: 35            Data: 24 styczeń 2011

Tytuł: Złogi amyloidowe i APP

image_thumb10_thumb_thumb_thumb_thum[2]

APP jest genem, który jest na 21 chromosomie, tak więc w ZD mamy jego 3 kopie zamiast 2, tudzież jednego.

“Gen APP dostarcza instrukcji jak wyprodukować proteinę nazywaną  białkiem prekursorowym amyloidu beta. Proteina ta znajdywana jest w wielu miejscach, tkankach, organach wliczając w to mózg i rdzeń kręgowy. Mało wiemy o tym jak ono funkcjonuje. Badacze spekulują, że może wiązać inne proteiny na powierzchni komórki albo pomagać komórkom łączyć się. Amyloid jest ucinany przez enzymy by stworzyć mniejsze fragmenty (peptydy), których cześć jest uwalniana na zewnątrz komórki.”
Poniższy film doskonale obrazuje dewastację mózgu jaka ma miejsce w wyniku działania amyloidu beta.

Na filmie białko prekursorowe amyloidu beta jest cięte przez enzymy by tworzyć mniejsze fragmenty (peptydy). Niektóre z nich są uwalniane. Dwa z tych fragmentów nazywane są rozpuszczalnym białkiem prekursorowym (sAPP) oraz peptydem amyloid beta. Ostatnie badania sugerują, że sAPP ma właściwości wspierające rozwój i możą odgrywać istotną rolę w formowaniu komórek nerwowych w mózgu zarówno przed jak i po urodzeniu. Inne funkcje sAPP i amyloidu beta są badane.

Jak pokazano to na filmie, enzym nazywany beta secretazą tnie białko prekursorowe amyloidu w złym miejscu, gdy enzym gamma sekretaza  tnie proteinę tak jak zwykle. Proteina (białko prekursorowe amyloidu) jest przez to w tym momencie nierozpuszczalne! Skleja się i tworzy złogi amyloidowe.One wciąż się łączą niszcząc neurony i zatykając mózg.

Nikt tak naprawdę nie wie właściwie kiedy złogi amyloidowe tworzą się w ZD, choć wiadomo że wynikają z faktu, iż jest genu APP 1,5 raza więcej niż normalnie.

“Kiedy osoby z ZD osiągają wiek 30-40 lat, ich mózgi mają takie same złogi amyloidowe jak te znalezione w mózgu osób z chorobą Alzheimera, prowadzące do takich samych skutków jak utrata komórek nerwowych i demencji.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...