Janek ma już 6 i pół roku

lipiec 8, 2013 by
Kategoria: Janek

Staram się jako ojciec śledzić postępy Janka, jego rozwój. Często otrzymuje takie pytania: kiedy dziecko się zmienia? czy są jakieś przeskoki rozwojowe? Wracając zawsze w takich przypadkach do blogu Teresy Cody zastanawiam się jak Jasiek przejdzie przez swoje etapy rozwojowe. Ostatnio właśnie nastąpił taki przeskok.

Janek jeszcze 2 miesiące temu był typowym przedszkolaczkiem. Grymasił, był nieprecyzyjny w swoich komunikatach, jego zabawy były typowe dla małych przedszkolaków. Nagle z dnia na dzień przyszła zmiana. Na początku wydawało nam się, że to efekt powrotu do przedszkola po blisko 6 tygodniowej nieobecności po operacji. Wczoraj obserwowaliśmy go razem z żoną i zauważyliśmy, że jest inny. Co to znaczy? Sprawniejszy fizycznie, świetnie biega i wspina się. Jest sprawniejszy w komunikacji, w której występują fajne pytania, rozkazy i zdania. Świetnie się bawi…czyta, śpiewa często sam i robi to wrażenie. Jak spotyka dorosłych świetnie ich ustawia “podaj jemu rękę” to jest rozkaz a za nim idzie czynność połączenia dwóch rąk osób dorosłych.

Mi się podoba jego liczenie i wykorzystanie tego. W sklepie rozróżnia ceny i mówi: daj mi jeden złoty, albo gdy chce pobujać się na koniku prosi: daj mi dwa złote. Świetnie też “pilnuje” radia w samochodzie. Stacje są opisane poprzez cyfry, więc jak jedziemy to słyszę: daj pięć!

To chyba ten pierwszy przeskok rozwojowy u Jaśka.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...