Bajkoterapia jeszcze więcej informacji

Tak jak się spodziewałem, większość z Was zaintrygowała tematyka bajkoterapii. Niestety nie znam się na tym, choć w naszym przedszkolu 109 są zajęcie prowadzone przy wykorzystaniu tej metody.

Majka, może ktoś by nam powiedział więcej :)

Przeglądając zasoby internetu znalazłem fajny wykład na ten temat więc razem z nim podsumujemy wiedze o BAJKOTERAPII.

Bajkoterapia

Dziecięcy świat wypełniony jest fikcją i magią, która miesza się z rzeczywistością. Dlatego jedną z lepszych metod na dotarcie do dziecka, zrozumienie go oraz udzielenie mu wsparcia w trudnych chwilach jest bajkoterapia. Dzięki tej genialnej w swej prostocie metodzie dziecko pokazuje uczucia, nazywa je i różnicuje. Rozwija swoje umiejętności emocjonalne. Odbudowuje pozytywny obraz siebie. Przy pomocy bajki dziecko poznaje rozwiązanie trudnych sytuacji, nie przekraczając przy tym własnych granic. Przekazywane informacje pochodzą ze świata, który dziecko rozumie najlepiej – ze świata bajek. Czuje się więc bezpieczne i zrozumiane. Bajki to również cudowny sposób na budowanie więzi między rodzicem, terapeutą oraz dzieckiem.

Bajkoterapia:

 • wspiera oddziaływania terapeutyczne,
 • pomaga dziecku zbudować właściwy obraz siebie,
 • znaleźć odpowiednie rozwiązanie,
 • rozładować napięcia,
 • zrozumieć uczucia,
 • wzbogacić wiedzę o sobie i świecie.

Najbardziej efektywne rezultaty można zaobserwować u dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Niemniej jednak polecamy ją wszystkim zainteresowanym bez względu na wiek.

tutaj znajdziecie zapowiadany wykład

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Bajkoterapia jeszcze więcej informacji”
 1. dudek pisze:

  Bajkoterapia, jedna z metod arteterapii( biblioterapii). Dziecko ma nieustannie do czynienia z otaczającym go społeczeństwem i na pewno nauczy sie mu stawiać czoło, jeżeli tylko pozwolą mu na to jego zasoby wewnętrzne. Głównie baśnie ( Grimm, Andersena… wiersze Brzechwy itp.) mówią o wewnętrznych problemach istoty ludzkiej i właściwych sposobach radzenia sobie z jej położeniem w społeczeństwie w sposób pośredni, niedosłowny- czytanie ich i analizowanie wspólne z dzieckiem, które w pewnym etapie już potrafi je zrozumieć pozwala właśnie na to wewnętrzne wzbogacenie naszej istoty. Jakakolwiek inna opowieść nie wywołuje takich efektów.
  Dziecko przechodzi proces identyfikacji, wyobraża sobie, że wraz z bohaterem przechodzi pewne próby, cierpienia i że tryumfuje wraz z nim, gdy dobro i cnota zwycięża. Dziecko dokonuje tej identyfikacji całkowicie samodzielnie, a utożsamiając się całkowicie z bohaterem w jego zewnętrznych i wewnętrznych zmaganiach przejmuje tym samym sens moralny baśni. Pozytywny oddźwięk jaki budzi w młodym człowieku szczęśliwy bohater jest efektem projekcji własnej osoby na osobę bohatera. Baśń pełni funkcję terapeutyczną, gdyż dziecko odkrywa sposób na rozwiązanie własnego problemu, znalezienie własnego ja, tak jak dzieje się to z bohaterem baśni. Baśń nie dostarcza praktycznych pouczeń o świecie a przedstawia w swej istocie procesy zachodzące we wnętrzu człowieka.

  “Recepta Freuda brzmi, że wówczas gdy tylko człowiek podejmie odważnie walkę, która sprawia przemożne wrażenie nie dającej żadnych szans, może on wymóc na swym istnieniu sens”

  Życzę wszystkim rodzicom, aby pomogli swoim dzieciom w odkrywaniu własnej tożsamości i własnego powołania, wskazując zarazem poprzez bajki i baśnie jakich potrzebuje ono doświadczeń, aby rozwinąć swój charakter.
  Polecam bajkoterapię z całego serca, czytajmy dzieciom jak najwięcej.
  To o czym tu napisałam uważam za największą wartość bajek i baśni :)

 2. jarek pisze:

  Magda super komentarz, a nawet wykład :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...