Jak pisać o Światowym Dniu Zespołu Downa?

marzec 19, 2024 by
Kategoria: 2024

Wciąż chyba nie umiemy prezentować siebie. Zatem postaram się podpowiedzieć, jak takie relacje powinny wyglądać.

1.WDSD czyli World Down Syndrome Day został powołany przez ONZ. Tak były prowadzone starania o to, ale dzięki inicjatywie Polski i polskiego Ambasadora Witolda Sobków przy ONZ udało się to sformalizować.

Zatem ten dzień jest dniem o bardzo dużym wkładzie Polski i warto o tym mówić, pisać i być dumnym.

2.Pokazujmy, jak wiele osiągają Polacy z ZD. Nie bójmy się prezentować naszych dzieci i ich sukcesów. Każde z nich ma coś w sobie wyjątkowego i jestem pewny tego. Ja jestem dumny z Janka i zawsze będę najpierw mówił o tym, co osiągnął! Jest dzięki temu niezwykły, przynajmniej dla, nas jego rodziców.

IMG_2108 IMG_2106

Zatem nie bójmy się, zróbmy fajne zdjęcie, fajny plakat, story i mówmy o tym sukcesie. Warto!

3.Zwróćmy uwagę, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat w Polsce. Pokażmy Bohaterów, bo już ich znacie, czy to z Down the Road, Sportowców Olimpiad, Ludzi pracujących w kawiarniach i restauracjach i to w tym kraju. Warto, bo to są nasi “lokalni” Bohaterowie i do nich powinniśmy się odnosić i ich sukcesów.

4.Dopiero jak zabraknie nam “treści” by o tym pisać, napiszmy o tym co się dzieje w USA, Wielkiej Brytanii, czy Hiszpanii czy jakimkolwiek kraju. Tam coś zawsze znajdziecie, choć nie musi to tak być wspaniałe i zrozumiałe, jak to co wskazałem powyżej.

5.Czy warto pisać czym jest ZD? Ja złamałbym stereotypy i nie pisałbym. Dla mnie najważniejsi są ludzie i to jak żyją, jak wiele wysiłku wkładają, by osiągnąć coś. Wada genetyczna, choroba to nie jest to, co powie ludziom z ich szkoły, otoczenia, z osiedla, kim jest Janek, Wojtek, Róża, Amelka, Patryk, Kaj, Kacper, Natalka, Ania…i jak wiele potrafią osiągnąć.

Tak chyba będzie najlepiej i PRZEŁAMUJMY STEREOTYPY. To mi się coraz bardziej podoba!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...