“Mam 4 lata by udowodnić, że potrafię.” Mar Galcerán pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa

luty 15, 2024 by
Kategoria: Moja praca, mój dom

Zaintrygował mnie wywiad z Mar, który porusza inne kwestie, niż większość by się spodziewała.

2

https://cne.news/article/4106-the-first-mp-with-down-syndrome-i-have-four-years-to-prove-that-i-can-do-it

Mnie poruszyło bardzo ciekawe pytanie o to, jak to się stało, że Mar została członkiem jej partii PP. Spodziewałem się wielu wątków, ale nie tego. Przeczytajcie to:

“W wieku 18 lat wstąpiłam do organizacji młodzieżowej PP, ponieważ podzielam ideały partii. Zawsze opowiadała się za osobami niepełnosprawnymi, ludźmi o różnych zdolnościach. Przykładowo w 2010 roku PP była partią, która wprowadziła zmodyfikowane egzaminy do służby cywilnej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zdałam taki egzamin za pierwszym razem.
Ponadto uważam, że ważna jest obrona naszej tożsamości. Powinniśmy pielęgnować nasze ludowe zwyczaje i tradycje. A także nasz język – zarówno hiszpański, jak i walencki”.

Czy nie jest to bogata w emocje, świadomość, głęboką pewność swoich poglądów, odpowiedź?

Kolejna wypowiedź, która mnie zainteresowała dotyczyła, jej reakcji na wybór do parlamentu. Jej odpowiedź:
„Rozbieżne. Z jednej strony miałam grupę ludzi, którzy wspierali mnie, cieszyli się ze mną i byli pewni, że sobie poradzę. Byli to przyjaciele, członkowie rodziny i członkowie partii PP. A z drugiej strony byli ludzie, którzy nie znali mnie. To byli ci, którzy uważali, że nie dam rady pełnić tej funkcji. Mam cztery lata, żeby udowodnić, że potrafię.”

Pewność i przekonanie, że da się, bije z tych słów aż nadto. Na mnie robi wrażenie i mam nadzieję, że na Was też. Trzymam za Mar kciuki i wierzę, że jej się uda.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...