Moda jako mechanizm akceptacji i włączenia.

Kwiecień 1, 2021 by
Kategoria: Jak może być fajnie

Jeszcze dobrze oka nie otworzyłem a już dostałem linka, że przecież moda dla osób z ZD jest najlepszą metodą na budowanie społecznej akceptacji. Zgadzam się.

Jak popatrzymy na to co się dzieje na świecie, to giganci liderujący w swoich segmentach rynku, stale już wracają do osób z ZD, które mają ich reprezentować. Walmart rozpoczął kolejną akcję, gdzie występują osoby z ZD.

Otrzymuję od wielu lat tego typu dokumenty i potwierdzę jedno: to też zmienia rzeczywistość i społeczne włączenie. Im więcej takich akcji tym lepiej. Im więcej ich na poziomie lokalnym tym lepiej.

https://www.abcactionnews.com/news/region-pinellas/st-pete-teen-model-with-down-syndrome-inspires-special-needs-community-after-being-featured-in-two-tv-commercials

Dzięki Eli dowiedziałem się też o nowym otwarciu giganta mody Tommy Hilfiger, który tworzy kolekcję mody ADAPTIVE specjalnie dla osób z zespołem Downa.

https://noizz.pl/fashion/tommy-hilfiger-opowiada-o-kolekcji-adaptive-tworzonej-dla-osob-z/z1t2ly2

Wrócę do pytania, jakie wczoraj otrzymałem: czy warto eksponować w modzie osoby z ZD?

Ja powiem otwarcie: nie lubię mody, ale w kontekście budowania świadomości społecznej moda może włączyć społecznie osoby z ZD. Moda może powiedzieć z jednej strony poprzez piękno, kolory, ubranie, że osoby z ZD żyją z nami, z drugiej strony po prostu oswoić. I niech tak będzie.

Komentarze

1 Komentarz do “Moda jako mechanizm akceptacji i włączenia.”
  1. Tato Kuby pisze:

    Doświadczyliśmy, że z tą świadomością w Polsce nie jest tak źle. Bariery często tkwią w instytucjach, których działacze sami podjęli się kształtowania świadomości społecznej. Spróbujcie zgłosić zawodnika włączonego do klubu sportowego pełnosprawnych na zawody Olimpiad Specjalnych. Paradoks polega na tym, ze ludzie, którzy zajmują się społeczeństwem polskim nie zezwolą na start takiego zawodnika. W innych stowarzyszeniach sportowych jest nie inaczej. A Państwo daje im forsę .
    Tato Kuby

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...