Podsumowanie roku…czyli co się nie zmieniło w tym roku

grudzień 29, 2022 by
Kategoria: Edukacja

Często mnie pytacie co jest kluczowe w wychowaniu dziecka z ZD. Codziennie Wam prezentuję różne perspektywy, cele, metody ale wciąż pozostaje ten jeden krytyczny punkt bez zmian: EDUKACJA.

”Jarek co jest najważniejsze dla mojego syna?” To pytanie z wczoraj. Syn ma 3 lata. Odpowiedź jest banalnie prosta: edukacja włączająca i ucząca wszystkich, że syn jest obecny obok nich, że syn ma możliwości i że syn chce osiągać tak wiele, jak nikt tego sobie nie wyobraża.

Zepchnięcie edukacji, tak samo jak systemu zdrowia, z mechanizmów prostych, publicznych, na edukację prywatną i specjalną nie jest rozwiązaniem, a de facto degradacją tego systemu, a tak jest w Polsce. Brak wsparcia dla nauczycieli, złe wzorce edukacyjne, które zajmują się nie tym do czego zostały powołane, powodują że dzieci Wasze, Wasz syn i córka, nie mają swojego miejsca w edukacji włączającej, która od ponad 15 lat jest wdrażana na całym świecie, tylko są spychani do specjalnej (choć ta też ma swoje zalety) i niech tam trwają.

Nie jest to dobre ani dla dzieci, ani dla społeczeństwa. Ci pierwsi nie mają jak korzystać z wzorców, Ci drudzy nie mają skąd dowiedzieć się o tym, że osoby z zespołem Downa istnieją. Jak to jest ważne? Przypadek z naszego życia. Mama, Janka najlepszej przyjaciółki z przedszkola, która z nim się bawiła, wręcz wspierała, nagle stwierdziła, że jej dziecko nie może się bawić z Jankiem, bo zespół Downa zaraża. Po spotkaniu i wyjaśnieniu, nagle wszystko stało się proste, nagle Janek odzyskał przyjaciółkę.

Gdy na spotkaniu z okazji Dnia Niepełnosprawności, miała miejsce prezentacja zdobycz Janka w górach, uczniowie nie widzieli w nim osoby niepełnosprawnej, a zdobywcę, takiego jak one człowieka.

Ten aspekt jest krytyczny, często zupełnie nie postrzegany przez nas, a potem dziwimy się tak wielu rzeczom, które nas i nasze dzieci bombardują, bo nikt nie poznał tego, czym jest zespół Downa jako wada genetyczna i jako choroba, ale przede wszystkim jakimi ludźmi są osoby z tym “bagażem”. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja są najważniejsze, a jeżeli uda się Wam trafić na tak wspaniałą szkołę jak Janka numer 9 i z takimi Nauczycielami, Dyrektorem to macie szczęście i wykorzystajcie to do bólu!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...