WDSD 2020

marzec 22, 2020 by
Kategoria: 2020

Światowy Dzień Zespołu Downa jest dla mnie szczególny o tyle, że wiele Waszych dzieci znam dłużej niż od urodzenia. Patrzę na nie wszystkie i cieszę się, że rosną, mają rodzeństwo i zaskakują Was RODZICÓW. I niech tak będzie do końca świata!!! tego Wam Wszystkim życzę Uśmiech

IMG_6869

No nie Basiu Uśmiech

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “WDSD 2020”
 1. Bogus pisze:

  Baska! Jest moc

 2. Majka pisze:

  Znalazłam taki ciekawy artykuł: https://www.lefigaro.fr/vox/culture/l-ue-doit-faire-davantage-pour-la-recherche-d-un-traitement-de-la-trisomie-21-20200321
  Poniżej krótkie streszczenie.
  Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa trzynastu europejskich naukowców zamierzało wystosować apel do europejskich przywódców o wykazanie się większą determinacją w prowadzeniu badań naukowych, mających na celu korygowanie tej choroby genetycznej. Projekt dotyczący tych działań miał być przedstawiony na forum Parlamentu Europejskiego. Wystąpienie to zostało anulowane ze względu na epidemię COVID-19., ale główne tezy znajdują się w załączonym artykule. Naukowcy, którzy zajmują się tym tematem, skupiają się na trzech głównych zagadnieniach: oddziaływaniu na jeden lub więcej genów, obecnych na chromosomie 21 i mających wpływ na procesy poznawcze, próbie wyciszenia chromosomu 21 lub ingerowaniu w niektóre neuroprzekaźniki.
  W trakcie powyższego wystąpienia naukowcy mieli omawiać następujące główne kwestie:
  Hamowanie aktywności genu DYRK1A,
  Niwelowanie nadprodukcji siarkowodoru u osób z ZD,
  Próba znalezienia przyczyn braku predyspozycji kobiet z ZD do nowotworu piersi,
  Leczenie osób z ZD, cierpiących na chorobę Alzheimera – w tym celu naukowcy stworzyli wspólną platformę o nazwie Horizon 21.
  Podpisani pod apelem naukowcy (nazwiska w linku) wzywają rządy krajów UE do potraktowania tego projektu jako priorytetu w obszarze badań naukowych na kolejne 5 lat.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...