“With Us not For Us", czyli Z NAMI A NIE DLA NAS to temat na Światowy Dzień Zespołu Downa 2023

listopad 11, 2022 by
Kategoria: 2023

Dostałem od DSI oficjalną informację dotyczącą WDSD 2023 czyli Światowego Dnia Zespołu Downa 2023. Temat jest bardzo ciekawy: Z nami a nie dla nas. No to czytam, jak to DSI rozumie.

No i zgadłem…choć nasz kraj jest daleko za tym, co dzieje się na Zachodzie Europy, to temat jest jak najbardziej czytelny.

image

Według DSI hasło odnosi się do jednoznacznych praw człowieka, które także Polska tworzyła i podpisywała w konwencjach, choć dzisiaj tego nie przestrzega. DSI mówi: nie chcemy dobroczynności, chcemy realizowania praw człowieka. Nie chcemy ciągłego działania dobroczynnego na rzecz osób niepełnosprawnych. Chcemy aby osoby z ZD mogły podejmować decyzje o ich życiu, pracy we współpracy z INNYMI by poprawić ich własne życie.

Brzmi to jak SF w Polsce, kraju który nawet nie daje zatrudnienia osobom niepełnosprawnym, z ZD na takim poziomie jak robią to kraje sąsiadujące z nami. Widziałem i czytałem Waszą reakcję na projekt o pracy jaki w Kanadzie prowadzi CDSS z LinkedIn. Nikt nie zwrócił uwagi, że tam nie mówi się o dostępie do pracy, tylko o dostępie do pracy pełnoetatowej i płatnej…wieki przed nami w rozwoju i możliwościach.

https://www.zespoldowna.info/praca-dla-osob-z-zd-w-kanadzie-razem-z-linkedin.html

Zatem będzie to temat trudny dla nas, bo go być może nie zrozumiemy…ale do tego powinniśmy dążyć, by osoby z ZD nie musiały być ubezwłasnowolniane, bo państwo systemowo jest represyjne wobec osób niepełnosprawnych, stawiając im bariery. Powinniśmy dążyć, by osoby niepełnosprawne mogły korzystać z tego, co większość z nas ma w dostępie jak praca, edukacja i opieka zdrowotna…i żeby prawa człowieka, które Polska tworzyła i ciągle się na nie powołuje w każdym innym kraju, w każdym innym przypadku, obowiązywały także tutaj!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...