Czym jest ubezwłasnowolnienie? – odpowiadam na pytanie

luty 25, 2011 by
Kategoria: Po prostu życie

Kompilując wiedzę z różnych portali postaram się czytelnie odpowiedzieć na Wasze pytanie:

Ubezwłasnowolnienie służy dobru osoby, która z powodu stanu zdrowia psychicznego nie potrafi dostatecznie troszczyć się o swoje interesy. Taka osoba bowiem potrzebuje pomocy w zarządzaniu własnymi sprawami i majątkiem.

Te przesłanie jest kluczowe dla zrozumienia tej kwestii. Uważam, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych, które wkraczają w dorosłość powinny być ubezwłasnowolnione gdyż to im ułatwi zdecydowanie codzienne funkcjonowanie.

UBEZWŁASNOWOLNIENIE CAŁKOWITE

1.Możliwe jest od 13 roku w przypadku stwierdzonych chorób psychicznych, niedorozwoju umysłowego.

2.Dla takiej osoby ustanawia się opiekuna, chyba że pozostaje ona jeszcze pod władzą rodzicielską. W pierwszej kolejności opiekunem zostają rodzice lub rodzeństwo ubezwłasnowolnionego.

3.Podobnie jak rodzic nad dzieckiem, opiekun sprawuje pieczę nad osobą ubezwłasnowolnioną, zarządza jej majątkiem oraz reprezentuje ją. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada zdolności do czynności prawnych, dlatego wszelkie czynności przez nią dokonane są nieważne. Nie może zatem złożyć oświadczenia woli (np. spisać testamentu, wyrazić zgody na leczenie), sprzedać samochodu, wynająć mieszkania lub wziąć kredytu. Wszelkich czynności w jej imieniu dokonuje opiekun.

4.Opiekun podlega kontroli sądu i musi uzyskać jego zgodę we wszelkich ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego. Nie może zatem bez zgody sądu zgodzić się na poważniejszy zabieg, umieścić ubezwłasnowolnionego w zakładzie opiekuńczym ani też sprzedać jego mieszkania. Nadto opiekun musi składać w sądzie okresowe sprawozdania z opieki oraz rachunki z zarządu majątkiem.

UBEZWŁASNOWOLNIENIE CZĘŚCIOWE

1.Ubezwłasnowolnić częściowo można jedynie osobę pełnoletnią, która z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego potrzebuje pomocy do prowadzenia jej spraw, a jej stan nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego

2.Dla takiej osoby ustanawia się kuratora, który sprawuje pieczę nad osobą ubezwłasnowolnioną, a gdy sąd uzna to za konieczne, także reprezentuje ją i zarządza jej majątkiem.

3.Osoba ubezwłasnowolniona częściowo ma prawny status podobny do dziecka pomiędzy 13. a 18. rokiem życia, może zatem sama dokonywać jedynie niektórych czynności prawnych. Do ważności czynności, przez którą zaciąga ona zobowiązanie (np. kupuje sprzęt RTV na raty) albo rozporządza swoimi prawami (sprzedaje samochód, dokonuje darowizny) potrzebna jest zgoda kuratora

4.Osoba ubezwłasnowolniona częściowo może także swobodnie nawiązać stosunek pracy i dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku

Omówienia i wnioski, które polecam:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/109915,kiedy_mozna_zastosowac_calkowite_lub_czesciowe_ubezwlasnowolnienie.html

wzór wniosku do pobrania tutaj (proszę tylko dostosować dane do swojego miejsca zamieszkania):

http://www.wroclaw.so.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=101:wzory-pism-procesowych&catid=65:wzory-i-formularze&Itemid=127 wzór 19

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...