Suplementy – podawanie aktualizacja 16.10.2014

kwiecień 2, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Już 7 lat mija jak podajemy Jasiowi suplementy. Cieszę się też, że jest nas co raz więcej “podających”. Dzisiaj aktualizuję dane, które funkcjonowały od kwietnia 2013 roku na naszej stronie.

Podawanie suplementów. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu dalej będziecie mieli wątpliwości, pytania proszę o kontakt z pewnością będę mógł pomóc!jarek@zespoldowna.infoTo co widzicie na zdjęciu to suplement diety dla osób z Zespołem Downa. Nazywa się Nutrivine-D i składa się z trzech części:image

SUPLEMENTU Z ANTYUTLENIACZAMI

ENZYMÓW NA DZIEŃ

FORMUŁY NA NOC.

Są to suplementy jednej z 5 firm, które taki produkt wytwarzają i wybór zawsze należy do Was, rodziców. Pozostałe produkty znajdziecie także na stronie.

Pamiętajcie, każde z naszych dzieci jest inne i ma inny poziom ekspresji dodatkowych genów, stąd dawki standardowe, czasami należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb dziecka po konsultacji z lekarzem. Każde z naszych dzieci indywidualnie będzie też reagować na suplementy, więc bądźcie uważni i każde niepożądane zachowanie rejestrujcie.

PROTOKÓŁ WSPOMAGAJĄCY OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA SUGEROWANY PRZEZ FUNDACJĘ BADANIA TRISOMII 21 Z USA.

Wspomniana Fundacja od wielu już lat zajmuje się badaniem zjawiska genetycznego jakim jest trisomia 21 chromosomu. Na ich podstawie przygotowała zestaw substancji według niej koniecznych do właściwego funkcjonowania osób z Zespołem Downa, jednoznacznie poprawiających ich jakość życia. Składa się on z:

NUTRIVENE-D lub NUTRIVENE-AD (dla osób dorosłych) program na dzień i na noc

DHA/EPA

GINKGO BILOBA

PROBIOTYKI

LEKI TYPU INHIBITORU CHOLINY

KURKUMA

EKSTRAKT Z HERBATY ZIELONEJ EGCG

Każda z tych substancji jest oddzielnym produktem!

DHA/EPA są to kwasy tłuszczowe nazywane zazwyczaj Omegami. W ZD kluczowe są DHA ze względu na odporność, mielinizację, uelastycznienie błony komórkowej.

więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-2.html

http://www.zespoldowna.info/zapalenie-i-imunologia.html

http://www.zespoldowna.info/dha-czy-epa.html

http://www.zespoldowna.info/dha-i-epa-porownanie-3-najpopularniejszych-preparatow.html

GINKGO BILOBA to wyciąg naturalny będący doskonałym antyutleniaczem z miłorzębu japońskiego. Jego polifenole są antagonistami GABA wyhamowującego funkcjonowanie komórki. W ZD GABA jest za dużo i “hamowanie” jest zbyt gwałtowne, stąd często osoby z ZD funkcjonują z “opóźnieniem” i “przytłumieniem”.

więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-3.html

http://www.zespoldowna.info/wyleczyc-zespol-downa-cz-2.html

PROBIOTYKI to bakterie powszechnie występujące w dobrych jogurtach, które w połączeniu z prebiotykami (substancjami wspomagającymi ich funkcjonowanie) pozwalają na właściwy proces przemiany materii.

KURKUMA jest bardzo silnym i wszechstronnym antyutleniaczem. Jego efektywne działanie zarówno w układzie korygowania ilości amyloidu beta, czy wspomaganie neurogenezy jest już głęboko udokumentowane.

więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-4.html

http://www.zespoldowna.info/kurkuma-jej-korzysci-w-zespole-downa.html

EGCG, czyli polifenole herbaty zielonej odgrywają skuteczną rolę, podobnie jak ginkgo, jako antagonista genu, który jednoznacznie warunkuje zespół Downa w układzie neurologicznym, czyli DYRK1A.

więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/ekstrakt-herbaty-zielonej-bezkofeinowej-na-dyrk1a.html

Dawkowanie wszystkich tych substancji jest niezwykle istotne stąd poniżej polecam przykładowe dawkowanie przy układzie 3 razy dziennie choć jest możliwe podawanie 2-krotnie w ciągu dnia.

Pora dnia NUTRIVENE GINKGO BILOBA TEAVIGO PRIOBIOTYKI DHA/KURKUMA
Rano Suplement+enzymy przed jedzeniem w trakcie śniadania x
Południe Suplement+enzymy przed jedzeniem
Po południu Suplement+enzymy przed jedzeniem w trakcie obiadu x
Na 1h przed spaniem Formuła na noc tuż przed spaniem ostatni “posiłek”

Zadaniem tak przygotowanego zestawu jest uzupełnienie niezbędnych dla życia mikroelementów i makroelementów, które w wyniku niewłaściwego metabolizmu nie są wchłaniane przez osobę z Zespołem Downa na właściwym poziomie.

Badania, jakie zostały przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że największe braki, bez względu na ilość konsumowanego pokarmu, występują w antyutleniaczach i elementach wspomagających oczyszczanie się organizmu. Dane amerykańskie wskazują, iż braki witamin są na poziomie 5-40%. Z tego powodu NUTRIVENE-D posiada elementy na takich poziomach, aby wyrównywały braki funkcjonujące w organizmie.

Substancje występujące w Suplemencie z antyutleniaczami (duża butla) zwiera ponad witaminy, minerały i antyutleniacze takie jak Cynk, Selen, Koenzym Q10, kwas alfa lipidowy, glutationy, bioflawonoidy, witaminę A, C, E. Szczegółowe omówienie zmian składników znajdziecie tutaj: http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-8-nowa-formula-nutrivene-d.html

Chcąc uzyskać maksymalne efekty konieczne jest stosowanie enzymów trawiennych znajdujących się w opakowaniu Enzymów na Dzień (Daily Enzyme Formula). Znajdują się tam enzymy trawienne takie jak Amylaza (dzieli na mniejsze cząsteczki węglowodany), celulaza (trawi błonnik zawierający się w owocach i warzywach), laktaza (odpowiedzialna za trawienie cukru w mleku) i lipaza (odpowiedzialną za trawienie tłuszczy).

Uzupełnieniem jest Formuła na Noc (Nightime formula) która zawiera ornitynę, L-tryptophan i witaminę B6. Ornityna jest aminokwasem, który wspomaga uwalnianie hormonu wzrostu. L-tryptophan produkuje serotoninę, neurotransmiter, który jest nośnikiem impulsów nerwowych z komórki do komórki i jest odpowiedzialny za normalne spanie. Witamina B6 wspomaga rozwój układu nerwowego i funkcjonowania mózgu.

Wszystkie te suplementy zaczyna się podawać od urodzenia. W przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią, może otrzymywać NUTRIVENE D od 6-7 miesiąca w zależności od wyników badań.

 

DHA/EPA-Omegi, kwasy tłuszczowe

Dawkowanie kwasów tłuszczowych jest zalecane przez amerykańskich naukowców już od 1 miesiąca życia. Omegi, tak popularnie je się nazywa, są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i wpływają na metabolizm tłuszczów jak i wspomagają stabilizację aktywności elektrycznej komórek mięśnia sercowego.

Według programu Fundacji zapotrzebowanie dzienne na Omegi jest następujące:

waga w kilogramach dawka w mg
dzieci
4,5 200 DHA
6,75 350 DHA
9 300 DHA/EPA
18 600 DHA/EPA
27 900 DHA/EPA
36 1200 DHA/EPA
45 1500 DHA/EPA
54 1800 DHA/EPA
63 2100 DHA/EPA
dorośli
650
Minimum 220 DHA
Minimum 220 EPA

Podawanie DHA zaczynamy od 4-6 miesiąca życia, gdy dziecko nie jest karmione piersią i przechodzi na pokarmy stałe. W przypadku karmienia piersią i dobrej diety matki, bogatej w ryby, nasiona wiesiołka, siemienia lnianego podawanie DHA zaczynamy od 8-9 miesiąca. Dawkę właściwą dla wagi podajemy od początku.

GINKGO BILOBA

Naturalny antyutleniacz w programie Fundacji wskazany jest w nowym protokole dla wszystkich osób z ZD. W przypadku podawania Ginkgo Biloba w płynie dawkowanie jest następujące:

Do 3 lat 3-12 lat Powyżej 12 lat
¼ zakraplacza 25 mg 5,5 mg/kg ciała 5,5 mg/kg ciała

Ostatnia weryfikacja (23.05.2011) podawania preparatu przez producenta zakłada:

podawanie dziecku 3 kropli dziennie w wieku do 3 lat

W USA uczestnicy Changing Minds Foundation podają Gingko Biloba od urodzenia. W USA nie stosuje się badań poprzedzających podawanie tego suplementu. W Europie mówi się o zrobieniu sprawdzającego EEG przed podaniem, ze względu na możliwość występowania padaczki u dziecka. W takim stanie podawanie GINKGO musi być skonsultowane z lekarzem, gdyż może hamować działanie leków opartych na GABA.

Ustaloną dawkę podajemy od początku podawania.

Aktualizacja podawania na podstawie wniosków Changing Minds Foundation:

Zakłada się, że dawka gingko minimalna jest na poziomie 5 mg/1 kg ciała dziennie. Im dziecko starsze tym dawka powinna być wyższa. Wskazuje się, że dawka dla osób dorosłych z ZD powinna być na poziomie około 12 mg/1kg ciała.

NUTRIVENE D, czyli antyutleniacze i substancje wspomagające.

JAK ZACZĄĆ PODAWANIE SUPLEMENTÓW?

Zaczynamy od podstawowej kwestii-badania krwi. Jakie badania powinniśmy zrobić?

1.Na początku powinniśmy zrobić badania ogólne krwi oraz te pokazujące poziom:

Witaminy A (w Polsce nie jest badana)

Witaminy D 3 (w Polsce witamina D3 25 OH)

Żelaza i ferrytyny (proteina zawierająca żelazo)

Cynku

Selenu

Homocysteiny i witamin B 12, B 9 a w niektórych przypadkach B 6 i B 2

Morfologia

Cholesterolu ( w podziale na HDL, LDL i trójglicerydy)

Poziom utlenionych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych we krwi (w Polsce nie jest jeszcze wykonywane).

W USA zaleca się badanie TGAB, czyli testu wykrywającego celiakie.

2.Badania należy powtórzyć w pierwszym roku dawkowania suplementu po 6 miesiącach, następnie co 12 miesięcy.

3.Przed badaniem krwi w przypadku dzieci do lat 5 żaden z wymienionych wcześniej suplementów nie może być podawany na 4 godziny przed testem.

W przypadku osób w wieku powyżej 5 lat na 12 godzin przed testem.

4. W momencie, gdy badania krwi nie negują możliwości podawania suplementu wprowadzamy go w następujący sposób:

Pierwszy dawkowany jest Suplement z antyutleniaczami. Pierwsza dawka jest na poziomie ½ zalecanej dla danej wagi dziecka i dochodzimy do pełnej dawki po 7 dniach. Oznacza to, iż w przeciągu 7 dni, stopniowo zwiększamy dawkę suplementu o określoną przez nas samych wielkość suplementu

W drugim tygodniu dodajemy Enzymy na dzień i też zaczynamy od ½ dawki zalecanej by następnie stopniowo dojść do pełnej dawki na koniec tygodnia.

W trzecim tygodniu zaczynamy podawać formułę na Noc w ilości odpowiedniej do wagi dziecka i też zaczynamy od ½ dawki. Stopniowo zwiększamy ilość suplementu tak aby po 7 dniach dojść do pełnej, zalecanej przez producenta dawki dziennej.

Dla dzieci poniżej 3 miesiąca rekomendujemy rozpoczęcie dawkowania od ¼ dawki każdego produktu i dojścia do pełnych, rekomendowanych do wagi dziecka dawek dopiero po 2 tygodniach tj.:

Suplement pełna dawka po 2 tygodniach

Enzymy pełna dawka po 4 tygodniach

Formuła na NOC pełna dawka po 6 tygodniach.

Dawkowanie wszystkich suplementów uwarunkowane jest wagą osoby przyjmującej suplement.

SUPLEMENT Z ANTYUTLENIACZAMI 2-3 RAZY DZIENNIE

Powinien być podawany 2 lub 3 razy dziennie przy posiłkach. Podział dawki jest konieczny aby witaminy rozpuszczalne w wodzie i minerały mogły być w organizmie dziecka przez dłuższy czas. Suplement może być dodawany do soków, jogurtów. Kiedy suplement jest podawany z płynami, należy na początek małą ilość suplementu rozpuścić w małej ilości płynu. Suplement zawiera elementy także nierozpuszczalne w wodzie, stąd nie należy martwić się faktem pojawiania się grudek, cząstek słabo- lub w ogóle nie rozpuszczonych w wodzie, napoju.

Waga w kg Liczba miarek (żółtych łyżeczek)/kapsułek
- dawka dzienna*
Mniej niż 9 ½ łyżeczki     
10-18 ¾ łyżeczki     
19-27 1  łyżeczka    
28-36 1 ½ łyżeczki
Więcej niż 37 2 łyżeczki

*dawka dzienna powinna być podzielona na 2-3 dawki

Dawki dotyczące produktu zarówno w proszku jak i w kapsułkach ZAWSZE SĄ NA OPAKOWANIU.

ENZYMY NA DZIEŃ 2-3 RAZY DZIENNIE

Delikatnie przytrzymaj i przekręć końcówkę kapsułki. Otwórz ją. Wrzucić połowę lub jedną trzecią dawki dziennej do soku lub jedzenia. Enzymy powinny być wymieszane z Suplementami z antyutleniaczami.

Kapsułkę zamknij i trzymaj do pełnego wykorzystania.

W przypadku, gdy Twoje dziecko zostało zdiagnozowane tytułem refluksu kwasów, enzymy nie powinny być podawane.

W przypadku, gdy dziecko ma biegunkę albo zwiększa się ślinotok po użyciu Enzymów, należy przerwać podawanie Enzymów i skontaktować się z lekarzem celem zmiany dawki.

Waga w kg Liczba łyżeczek od herbaty
– dawka dzienna*
Mniej niż 6,75 ¾ kapsułki
6,76-11,25 1 kapsułka
11,26-15,75 1 ½ kapsułki
15,76-22,50 2 kapsułki
22,51-31,50 2 ¼ kapsułki
31,51-45,05 3 kapsułki
Ponad 45,06 3-4 kapsułki

*dawka dzienna powinna być podzielona na 2-3 dawki

FORMUŁA NA NOC 1 RAZ DZIENNIE

Tak jak w przypadku enzymów należy otworzyć delikatnie kapsułkę przekręcając ją. Suplement podajemy z sokiem lub z jedzeniem podczas ostatniego jedzenia przed pójściem spać, czyli około 1 godziny przed snem.

Nutrivene sugeruje aby unikać podawania tej dawki suplementu ze źródłem protein takim jak: mleko, jogurt, jedzenie dla dzieci, lody itp. Proteiny mogą zaburzyć proces wchłaniania suplementów zawartych w Formule na Noc, stąd proteiny powinny być podawane najpóźniej na godzinę przed i po podaniu suplementu Formuła na Noc.

Ten suplement najlepiej podawać z sokiem, z owocami . Jeżeli dziecko jest niemowlęciem może mieć podawany suplement z mlekiem matki.

W przypadku, gdy dziecko po otrzymaniu suplementu zmienia swoje wzorce spania, należy zredukować dawkę o połowę lub skontaktować się z lekarzem.

Waga w kg Liczba łyżeczek od herbaty
– dawka dzienna*
Mniej niż 6,75 ¼ kapsułki
6,76-11,25 ½ kapsułki
11,26-15,75 1 kapsułka
15,76-22,50 1 ½ kapsułki
22,51-31,50 2 kapsułki
31,51-45,05 3 kapsułki
Ponad 45,06 3 kapsułki

KURKUMA2

NUTRIVENE LONGVIDA CURCUMIN zawiera 60 kapsułek. Producent zaleca podawanie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Minimalne dawkowanie to 1-2 kapsułki na dzień. W przypadku dzieci starszych dawkowanie powinno być większe 3-4 kapsułki dziennie. Według najnowszych wskazań najlepsze efekty uzyskuje się, gdy podaje się kurkumę z DHA na noc. Zostało to określone jako “ostatni posiłek” przed spaniem, gdyż poziom wchłaniania tak połączonych substancji jest najlepszy. Kurkuma w postaci CURCUMIN LONGVIDA jest “wyposażona” w lecytynę, która wzmacnia efektywność przenika cząsteczek kurkumy przez barierę krew-mózg. W momencie, gdy dodatkowo uelastycznione są dzięki DHA błony komórkowe, efektywność kurkumy zdecydowanie wzrasta.

Kurkuma jest podawana w USA od momentu podawania stałych pokarmów.Dla dzieci do 1 roku dawka nie powinna byc większa niż 1 kapsułka. Podawanie zawsze poprzedzamy 2 tygodniowym okresem podawania mniejszych dawek. Np. dawka docelowa to 2 kapsułki dla dziecka 2-4 lata. W pierwszym tygodniu podajemy 1/2 kapsułki. W drugim 1 kapsułkę. W trzecim dochodzimy do dawki docelowej.

EKSTRAKT Z HERBATY ZIELONEJ TEAVIGO

“Ogólna procedura mówi, że dzieci do 12 roku życia mogą przyjmować max. 1 kapsułkę dziennie. U dzieci z ZD do 3 roku życia powinno się nie przekraczać 1 kapsułki czyli 150 mg, a powyżej powinna to być 1 kapsułka. Nigdzie nie znalazłem informacji od kiedy można podawać EGCG. Wydaje mi się, że jest możliwe podawanie od 3-6 miesiąca ale w małych dawkach.
Podawanie: pierwszy tydzień to dla dzieci poniżej 3 lat 1/4 kapsułki dziennie podzielona na 2 porcje i podana w trakcie śniadania i obiadu. Potem dochodzimy do 1/2 kapsułki.image
Dla dzieci powyżej 3 lat zaczynamy od 1/2 kapsułki podawanej w dwóch porcjach podczas śniadania i podczas obiadu. Następnie po 7 dniach przechodzi do dawek większych. Moi znajomi podają najczęściej całą kapsułkę w tym czasie, ale też są tacy, którzy podają 3/4. Wszystko zależy też od metabolizmu tłuszczy. Im większe problemy z HDL, LDL i trójglicerydami tym większa dawka teavigo, ale nigdy nie większa niż 1 kapsułka.”

W badaniach klinicznych Mara Dierssen stosowano minimalną dawkę 9 mg/1 kg ciała czystego EGCG. W przypadku teavigo dawkę docelową wskazuje się na poziomie 15-20 mg/1 kg ciała.

UWAGI RODZICÓW:

Użytkownicy NUTRIVENE –D wypowiadają się na temat skuteczność tego suplementu na stronie:

http://groups.yahoo.com/group/DSTNI/

na tej stronie można także uzyskać uwagi doktora Leichtmana, który uważany jest za absolutny autorytet w kwestii problemów osób z Zespołem Downa w USA.

Wielu rodziców zauważa na tej stronie konieczność pamiętania o tym, że w przypadku podawania jednego suplementu, nie należy łączyć go z innymi witaminami, gdyż może to spowodować istotne problemy.

W przypadku problemów z podawania NUTRIVENE rodzice wskazują, iż najskuteczniejszym środkiem do podawania suplementu jest sok owocowy, a gdy jest delikatnie zmrożony jest wręcz doskonały. Podobne pozytywne odczucia rodzice mają, gdy trzymają NUTRIVENE w lodówce (polecane).

W przypadku efektów leczniczych, wszyscy rodzice wskazują na dużo większą odporność dzieci na infekcje. Są bardziej witalne i ogólnie lepiej funkcjonują, co sprawia że są dużo lepsze w swoich możliwościach.

Moja informacja dla WAS, to taka, że możemy wspólnie kupować wszystkie suplementy wymienione przez NUTRIVENE. Każdy zainteresowany proszony jest o kontakt na email: jarek@zespoldowna.info

PROTOKÓŁ CHANGING MINDS FOUNDATION

Protokół ten głównie skupia się na lekach i substancjach, które wspomagają ich wchłanianie. Jest nowatorski i ciągle zmieniany wraz z pojawiającymi się informacjami z badań naukowych.

Produkt 0-2 lata 2-12 powyżej 12 uwagi
Ginkgo Biloba 5mg/kg 5mg/kg 5mg/kg dawka minimalna
na kilogram wagi
Prozac 1-5 mg 5-10 mg 10-20 mg wydaje się z
przepisu lekarza
Focalin XR nie podaje się 5 mg 2x/dzień 5-10 mg 2x/dzień
Phosphatidylcholine 1 łyżeczka
(3 tabletki)
1-3 łyżeczki
(3-9 tabletki)
1-2 łyżki 1 łyżka
= 9 tabletek
Body Bio Balanced
Oil (Omegi)
1 łyżeczka 1-3 łyżeczki
(4-12 kapsułek)
1-2 łyżki
(12-24 kapsułki)
B12 200-400 µg 400-1000 µg 1 000 – 2 000 µg
Kwas foliowy 200 µg 400-800 µg 800 – 2 000 µg

Źródło

Dodatkowe info

Artykuły o stosowanych suplementach, które pojawiły się po 2009 roku, kiedy to powstał powyższy protokół po raz pierwszy:

MELATONINA http://www.zespoldowna.info/zastanawiam-sie-co-jest-wskazaniem-do-podania-melatoniny.html

RESWERATROL http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-9-czyli-o-czym-jeszcze-mysle.html

GINKGO http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-9-czyli-o-ginkgo.html

NUTRIVENE D http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-8-nowa-formula-nutrivene-d.html

KOENZYM Q 10 http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-7-koenzym-q-10-ubiquinol.html

EGCG http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-6-egcg-czyli-ekstrakt-z-zielonej-herbaty.html

KURKUMA http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-5-kurkuma.html

SYNBIOTYK http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-4-synbiotyk-prescript-assist.html

WITAMINA D 3 http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-3-naturalna-witamina-d-3.html

CHOLINA/OMEGI http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-2-omegi-fofadylocholina.html

OLEJ MCT http://www.zespoldowna.info/jasia-suplementy-cz-1-tluszcze-mct.html

PQQ http://www.zespoldowna.info/pqq-czyli-suplementy-o-ktorych-nie-pisalem-a-znam-od-lat.html

TriEnza z DPP IV, Betaine HCl z pepsynami http://www.zespoldowna.info/betaine-hcl-z-pepsynami-huston-trienza-czyli-suplementy-o-ktorych-nie-pisalem-a-znam-od-lat.html

BETAINE HCl Z PEPSYNAMI http://www.zespoldowna.info/po-co-jest-betaine-hcl-z-pepsynami.html

METABOLIC THYRO http://www.zespoldowna.info/tarczyca.html

MgT http://www.zespoldowna.info/mgt-jak-podawac.html

Artykuły dotyczące wspomagania komunikacji:

http://www.zespoldowna.info/najlepszy-suplement-na-mowienie.html

http://www.zespoldowna.info/czy-leki-spowoduja-ze-moje-dziecko-bedzie-mowic.html

http://www.zespoldowna.info/jak-zastosowac-kurkume-na-wywolanie-mowy.html

http://www.zespoldowna.info/jezeli-jan-ma-tyle-sily-po-melatoninie-to-na-co-ona-dziala.html

http://www.zespoldowna.info/cerebrolizyna-i-inne-leki-na-mowienie.html

http://www.zespoldowna.info/dmg-tmg-witamina-b-12-metylacja-i-mowienie.html

Jak podawać suplementy? Moje podejście w 2015 roku:

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-2-co-jest-miejscem-poczatku.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-3-metylacja-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-4-choroba-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-5-deficyty-anatomiczne.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-6-neuroprzekaznictwo.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-7-tarczyca.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-8-o-dyrk-1-a-nie-zapomnialem.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 28 do “Suplementy – podawanie aktualizacja 16.10.2014”
 1. goska pisze:

  Jarku , ja tu bywam od niedawna ( 4 miesiące) powiedz mi czy rodzice którzy , stosuja suplementacje (czy jej elementy) dłuższy czas opisują Ci czasem efekty
  i czy to juz jest jakaś pokaźna grupa ?

 2. goska pisze:

  A jeszcze mam pytanie o ten protokół CMF , wchodziłam na ich stronę i nie znalazłam informacji o kurkumie i zielonej herbacie , a jednoczesnie Teresa pisze ,że stosuje .
  Czy jest jakis dodatkowy protokół ?

 3. jarek pisze:

  CMF i Teresa to mimo wszystko “dwa organizmy”. Teresa stara się w sposob niezwykle progresywny poszukiwać rozwiązań. Nie promuje swoich pomysłów, gdyż w układzie amerykańskiego prawa nie jest to dopuszczalne, w szczególności gdy wchodzą w grę kwestie dawkowanie substancji aktywnych, których dawki dzienne przekraczaja dotychczasowe protokoły medyczne. Gdy ostatnio rozmawiałem z nią analizowała dawkowanie zielonej herbaty i jeszcze ją podniosła. My to wszystko opiszemy już po długim weekendzie…mam nadzieję.

 4. Albert pisze:

  Czy w takim razie Mateuszowi powininem dawać 1 zakraplacz dziennie? Matuś waży 15kg * 5mg = 75mg dziennie. Trochę dużo mi się zdaje. Rozumiem że w tym artykule jeszcze dane nie są zaktualizowane.

 5. goska pisze:

  FUNDACJA BADANIA TRISOMII 21 Z USA … nie znalazłam tu nigdzie linku do wspomnianej fundacji , Jarku czy mógłbyś podać ?

 6. jarek pisze:

  Gosiu wszystko zaczęło się od doktora Leichtmana tutaj: http://www.lleichtman.org/tni.shtml
  Dzisiaj cały program jest prowadzony przez jego fundację, która przesyła listownie wszelkie zmiany protokołu razem z suplementami. przy najbliższej zmianie zamieszczę skan, by pokazać jak to się odbywa.

 7. goska pisze:

  Dzieki za odpowiedź ,
  tam jest podany piracetam ( opcjonalnie)- to jeszcze aktualne ?

  A Aricept to donepezil ?

 8. jarek pisze:

  Tak piracetam jest wciąż w USA dostępne pomimo tego, że został wykluczony już w Europie i Japonii. Aricept-tak to jest donepezil. W USA przepisywany jest w podobnym celu jak gliatillin w Europie, choć ciągle się wierzy, że będzie to lek przełomu. Najnowsze badania niestety nie potwierdzają tego, więc dalej czekamy.

 9. mon.szwe pisze:

  Witam, mam pytanie. Od niedawna zaglądam na stronkę i czytam o suplementacji. Może pytanie wyda się smieszne, ale gdzie dostanę wspomniane suplementy?

  • Jarek pisze:

   Jest kilka opcji: Wielka Brytania europejski dystrybutor firm produkujących suplementy z USA (jak napisze się Nutrivene D Europa to wyskoczy), produkty powszechnie dostępne na stronach różnych i można kupować raze z nami.

 10. iza pisze:

  Witam.
  przymierzam się do rozpoczęcia suplementacji.Mój syn ma 1,5 roku.
  Od czego zacząć?Sporo jest tych suplementów.Czy jest jakiś schemat kolejności czy decyzja tu należy do nas?

  • Jarek pisze:

   Iza już zaktualizowałem artykuł o moją sugestię. By było to jednoznaczne to powtórzę: w pierwszej kolejności stymulujemy przyczyny, czyli EGCG na DYRK 1 A a dopiero potem wszystko pozostałe :)

 11. Kasia pisze:

  Witam, chciałabym zakupić suplement diety kurkumę. Czy jest u Ciebie Jarku taka możliwość ? Pozdrawiam

 12. Agnieszka pisze:

  Jarku,
  Co podawać dziecku, które ma przeciążony układ nerwowy. Wszystko co podawałam powoduje pobudzenie: fluoksetyna, teavigo, ginkgo, a mózg nie przerabia informacji. A więc wracam do punktu wyjścia: jak powiększyć mózg?

 13. Can pisze:

  Po pierwsze odstawić powoli wszystko. Po drugie zrobić badania, te które systemowo robimy i które w POLSCE! są dostępne (homocysteina, witaminy B 9, B12, D 3, cynk, ferrytynę, lipidogram). Odstawić z diety wszystkie produkty, które mogą pobudzać i negatywnie wpływać na funkcjonowanie dziecka, czyli mleko, gluten, cukier.

 14. anna pisze:

  gdzie mozna zkupic Nutrivene betaine hcl with pepsin ??? bardzo jest todla mnie ważne prosze o odpowiedz.

 15. Jola pisze:

  Jarku, czy 11 miesieczny maluszek po pol rocznym stosowaniu Nutrivene, idac na badania (homocystena, B9,b12, b6 itd) musi byc na czczo, i kiedy podac osatnia dawke Nutrivene?

 16. Can pisze:

  Nie musisz przerywać bo to nic nie zmieni.

 17. wisłowska pisze:

  Dzień dobry Czy jest możliwość zamówienia przez pana suplementu Longivida kurkuma

 18. Wnuczek Monika pisze:

  Witam
  Panie Jarku jak najprościej mogę zamówić suplementy dla mojego 12 letniego syna.

 19. Can pisze:

  Pomogę, napisz do mnie maila: jarek@zespoldowna.info

 20. Basia pisze:

  Witam, proszę o podanie linków do badań naukowych przeprowadzonych w USA.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 21. Can pisze:

  Są w artykułach fotyczących poszczególnych substancji

 22. Asia, Mama Tomka pisze:

  Czy artykuł jest nadal aktualny??

  • Jarek pisze:

   Na pewno w całości nie. Czasy się zmieniły wiemy więcej a ja pisałem o tym wielokrotnie w 2019-2020 roku

 23. Michał pisze:

  Jak można się z Panem skontaktować, bo mam problem z wysłaniem zapytania na ‘jarek@zespoldowna.info’ Dziękuję za info

 24. Can pisze:

  Na jarek@zespoldowna.info
  Dzisiaj odebrałem 16 maili.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...