Kwas foliowy w przygotowaniach do ciąży i w jej trakcie. Dawki, potrzeba, metylacja.

luty 6, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Zacznę te kolejne podsumowanie od pewnego wywodu logicznego. Załóżmy, że nasz organizm potrzebuje 100 jednostek czegoś. Dostajemy wskazanie do brania 1 000 jednostek, czyli 10 razy więcej. Bez zastanowienia się bierzemy. Czy to jest właściwe? Raczej nie. Powinniśmy zadać pytanie dlaczego, aż tyle i to w tym momencie?

Drugi przykład.

Poroniłam już 2 razy. Staram się zajść w ciążę po raz trzeci. Za pierwszym razem dostawałam 600 mcg kwasu syntetycznego dziennie. Nie pomogło. Za drugim 1 000 cm dziennie kwasu syntetycznego i nie pomogło. To dlaczego 2 600 mcg tego kwasu syntetycznego ma pomóc skoro wcześniej nie pomogło?

Przykład trzeci.

Jestem alergiczką na gluten i z tego powodu mam chorobę tarczycy Hashimoto. Mam w rodzinie historię chorób jelitowych, mamy też w dalszej rodzinie przypadek schizofrenii. Poroniłam choć brałam 1 600 mcg syntetycznego kwasu foliowego, a teraz mam wrażenie, że jeszcze mam problemy z nastrojem i ewidentnie gorzej się czuję.

Takich przypadków jakie przesyłacie mi mógłbym przedstawić już tysiące, gdyż tyle młodych, niezwykle inteligentnych kobiet przesyła mi…i pomimo tego, że analizują mi to bardzo precyzyjnie, brakuje w tym wszystkim podstawowej logiki, a są emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Ja to rozumiem, ale chcę Wam pomóc samemu rozwiązywać pewne problemy logiczne, które stają się czytelne tylko wtedy, gdy odrzucimy emocje.

Oto jak powinniśmy próbować rozwiązać nasze problemy w kwestii ciąży i jej utrzymania. Proponuję mój algorytm:

1.PYTAM SIĘ SIEBIE O…:

-czy w mojej rodzinie mamy problemy jelitowe w postaci IBD lub IBS czyli wrażliwości lub zapalenia jelit

-czy moje jelita są przepuszczalne, co prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych

-mąż to też dawca genów, więc on też musi odpowiedzieć na te pytania

Jeżeli znajdziemy u naszych dwóch rodzin takie przypadki, jeżeli my sami mamy problemy z niedrożnością, wrażliwością na pokarm, dietę, leki i coś się tam w jelitach się dzieje to mamy pierwszy sygnał, że “słabe” jelita mogą pociągnąć choroby autoimmunologiczne, złą absorpcję mikroelementów, a mikrobiota (bakterie, wirusy, grzyby, drożdżaki) jest w dysbiozie (nierównowadze). Idziemy dalej.

2.JEŻELI MAM PROBLEMY Z JELITAMI TO SZUKAM ODPOWIEDZI, CZY I JAK TO SIĘ PRZEKŁADA NA MNIE:

-czy mam problem z tarczycą i chorobą Hashimoto, Gravesa, najczęściej występujące w połączeniu z wrażliwością na gluten

-jeżeli nie to szukamy astmy i alergii wziewnych, cukrzycy, zapalenia stawów

Cała lista są to setki chorób, o których mało kto ma pojęcie, że są właśnie chorobami autoimmunologicznymi. Tutaj macie jedną z największych list tych ściśle ze sobą powiązanych chorób: https://www.aarda.org/disease-list/

image

-choroby autoimmunologiczne zaczynają się zawsze od zmiany struktury mikrobioty i przerostu pewnego jej fragmentu, na co odpowiadają geny wrażliwe na dany szczep. Z tej perspektywy można łączyć ją w pary i tak np. przerost Escherichia coli łączy się z polimorfizmami genów z rodziny HLA, a w szczególności HLA-DQA2 i ze zmniejszeniem ilościowym bakterii z rodziny Bifidobacteria infantis.

-jeżeli nie mamy chorób autoimmunologicznych poszukujemy u siebie i w rodzinie chorób związanych z wysokim ciśnieniem, problemami serca

-jeżeli nie ma takich szukamy chorób związanych z naszym nastrojem i zdrowiem psychicznym typu schizofrenia, głębokie nerwice, depresje

-jeżeli tego nie ma, zadajemy sobie pytanie na co umierają członkowie naszej rodziny…szukamy tutaj chorób typu onkologicznego

3.JEŻELI POJAWI SIĘ CHOĆ RAZ JAKIŚ PROBLEM Z POWYŻSZEJ LISTY WARTO ZROBIĆ BADANIE POLIMORFIZMÓW BY WIEDZIEĆ JAKIE GENY MOGĄ ZA TO ODPOWIADAĆ PLUS BADANIE MIKROBIOTY BY ZANIM PODEJDZIEMY DO CIĄŻY WYLECZYĆ/WYSTYMULOWAĆ/WYHAMOWAĆ POWYŻSZE PROBLEMY.

Jakie i gdzie zrobić badania? Z perspektywy Europy najszybciej i najłatwiej zrobić jest badanie polimorfizmów MTHFR UK.

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-podstawowe-badania-genetyczne.html

Zauważyliście, że jak do tej pory nie pojawiło się ani jedno zdanie na temat kwasu foliowego? Wbrew pozorom nie jest on tak istotny jak wszystkim się wydaje, choć jest bardzo ważny. Natomiast tutaj powinno paść te zdanie:

W PRZYPADKU CHORÓB AUTOIMMUNOLOGICZNYCH PODAWANIE NADMIERNEJ ILOŚCI KWASU FOLIOWEGO MOŻE DOPROWADZIĆ DO POGORSZENIA STANU PACJENTA. W CHOROBACH ONKOLOGICZNYCH WRĘCZ ISTNIEJE ZAKAZ PODAWANIA WITAMINY B9, GDYŻ WYKRYTO POŁĄCZENIE ROZWOJU RAKA PIERSI Z NADMIERNYM SPOZYWANIEM KWASU FOLIOWEGO….WSKAZUJĄC ZA KAZDYM RAZEM, ŻE TO PROWADZI DO PRZEREGULOWANIA CYKLU METYLACYJNEGO I CYKLU KWASU FOLIOWEGO!!!

http://anhinternational.org/2014/02/12/anh-intl-feature-does-folic-acid-protect-from-or-cause-cancer/

 http://www.medicaldaily.com/folic-acid-may-increase-breast-cancer-risk-high-dose-supplements-significantly-promote-cancerous

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2790187/

http://www.zespoldowna.info/czy-kwas-foliowy-moze-szkodzic-w-trakcie-ciazy.html

4.ZAKŁADAMY, ŻE JESTEŚMY PRZYGOTOWANI DO CIĄŻY, WYREGULOWALIŚMY SWOJE PROBLEMY I CO DALEJ?

Po pierwsze planujemy ciążę tak aby w nią zajść w okresie sierpień-październik.

Po drugie badamy podstawowe biomarkery dostępne do zrobienia: homocysteina, witamina B9 (kwas foliowy), witamina B12, witamina D 3 (25oh), ferrytyna, lipidogram ft3, ft4, TSH, cynk, selen a w niektórych przypadkach dodatkowo witaminę B2, witaminę B3 i witaminę B6.

Po trzecie jeżeli mamy już zrobione polimorfizmy to robimy od razu badanie flory jelitowej by je razem zestawić.

Jak to przykładowo zestawić? Tutaj są przykłady na podstawie zespołu Downa.

 http://www.zespoldowna.info/typowe-biomarkery-dzieci-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/nowoczesne-biomarkery-w-zespole-downa-uzyles-takie-sformulowania-co-to-znaczy.html

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-zespol-downa-jest-stanem-zapalnym-jelit.html

http://www.zespoldowna.info/w-przypadku-polimorfizmow-jakie-badania-moga-sie-przydac.html

Na tej podstawie przygotowujemy DIETĘ I SUPLEMENTACJĘ. PRZYGOTOWANIE DO CIĄŻY POLEGA NA OPTYMALNYM PRZYGOTOWANIU ORGANIZMU OBU PARTNERÓW DO PROKREACJI w każdym wymiarze ich życia!

5.BRAŁAM ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE, KIEDY MOGĘ ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO CIĄŻY?

Wbrew temu co się mówi, oczyszczanie organizmu i jego przygotowanie to czas minimum 6 miesięcy optymalnie 12 miesięcy. Musimy doprowadzić organizm do takiego stanu pod każdym względem jaki był przed ich stosowaniem.

6.NA CZYM POLEGA BUDOWANIE SUPLEMENTACJI I DIETY PRZED CIĄŻĄ?

Chcąc odnieść sukces i zajść w ciążę musimy zrealizować dwa cele:

-poprawić metylację naszego organizmu, tak aby funkcjonował stabilnie poprzez odpowiednią suplementację genów odpowiedzialnych za tą funkcję

-przygotować dietę, która spowoduje, że prokreacja i ciąża nie będą zagrożone tytułem braku podstawowych mikro- i makroelementów

Czym jest metylacja? Jest to proces przyłączania grup metylowych (-CH3) do zasad azotowych.

Po co są grupy metylowe? Np. grupy metylowe są potrzebne do replikacji DNA, a replikacja DNA jest potrzebna do naszego rozwoju i rozwoju naszych dzieci. Dostęp do grup metylowych w trakcie tego procesu jest związany z różnymi czynnikami ogólnie nazywanymi epigenetycznymi-środowiskowymi, w tym dietetycznymi. Jeżeli nasza dieta i żywność jest coraz gorsza, to te czynniki mają coraz większy wpływ na możliwość prokreacji poprzez jakość materiału genetycznego w postaci nasienia i komórki jajowej, zdolności do utrzymania ciąży i stymulowania reakcji immunologicznej organizmu oraz zdrowia dziecka. Na tym etapie pojawia się istotność kwasu foliowego, czyli witaminy B9. KWAS FOLIOWY W TYM PROCESIE JEST “DOSTAWCĄ” GRUP METYLOWYCH.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4758803/

image

 

7.ROLA KWASU FOLIOWEGO CZYLI WITAMINY B9

Powszechnie uznaje się, że kwas foliowy jest konieczny by zapobiec wadom płodu, gdyż jest istotnym elementem metylacji i replikacji DNA poprzez ten proces. Jest to twierdzenie zarówno prawdziwe, jak i fałszywe. Jak popatrzymy na poniższy wykres to zauważymy, że

KWAS FOLIOWY NIE JEST JEDYNYM “DOSTAWCĄ” GRUP METYLOWYCH!!!

CHOLINA JEST TAK SAMO WAŻNA W TYM ZAKRESIE JAK KWAS FOLIOWY!!! JEST TO NATURALNIE STWORZONY MECHANIZM DUBLUJĄCY ŚCIEŻKĘ KWASU FOLIOWEGO, GDYBY TA NIE DZIAŁAŁA EFEKTYWNIE!!!

WAŻNĄ ROLĘ W TYM ZAKRESIE PEŁNI TAKŻE WITAMINA B12-KOBALAMINA, KTÓRA TAKŻE DOSTARCZA GRUPY METYLOWE CHOĆ NIE JEST TO JUŻ POWIĄZANE ZE ŚCIEŻKĄ DIETETYCZNĄ, JAK W PRZYPADKU CHOLINY I KWAS FOLIOWEGO.

image

Zatem na tym etapie wiemy, że kwas foliowy i cholina są podstawowymi donorami grup metylowych dla naszego organizmu, które poprawiają replikację DNA i inne funkcje naszego organizmu doprowadzając do tego, że możemy zajść w ciąże.

8.CO JEST WAZNIEJSZE CHOLINA CZY KWAS FOLIOWY?

Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ale z perspektywy chemicznej ścieżka choliny jest łatwiejsza do przejścia i sprawnego funkcjonowania. jednak nasz organizm został tak stworzony, by ścieżki obie się uzupełniały, zatem u jednych będzie ważniejszy proces nazywany cyklem kwasu foliowego a uzupełnieniem będzie “skrót metylacyjny” wykorzystujący cholinę, gdy u innych będzie odwrotnie.

http://www.zespoldowna.info/cholinaw-koncu-w-polsce-zostala-zauwazona-jako-konieczna-podczas-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/dha-i-cholina-suplementy-ktore-wspomagaja-formowanie-sie-synaps.html

9.SAM KWAS FOLIOWY TO ZA MAŁO!

To jest przykład:

chcemy jechać samochodem. Mamy pełny bak paliwa, ale nie mamy oleju w silniku, płynu w chłodnicy, powietrza w kołach. Czy samochód pojedzie? Na pewno nie.

Jeżeli mamy dużą dawkę kwasu foliowego, która co dzień  trafia do naszego organizmu, ale nie mamy witaminy B12, witaminy B2, witaminy B3, witaminy B6, choliny, witaminy D3, cynku, magnezu, żelaza, selenu, manganu, to czy kwas foliowy jest w stanie doprowadzić do odpowiedniej metylacji, zapewnić nam właściwe funkcjonowanie naszego organizmu i umożliwić prokreację?

ZDECYDOWANIE NIE! MUSIMY MIEĆ WSZYSTKO W UKŁADZIE ZBILANSOWANYM, TAK JAK TO POTRZEBNE JEST DLA ORGANIZMU!

Przykład:

Załóżmy, że nasz organizm potrzebuje 100 jednostek kwasu foliowego, 100 jednostek witaminy B12, 100 jednostek choliny, 30 jednostek witaminy B2, 30 jednostek witaminy B3. W momencie gdy podamy mu 1 000 jednostek kwasu foliowego, a witaminy B12 będziemy mieć 10 jednostek, tak samo choliny, a pozostałych witamin po 5 jednostek, to czy kwas foliowy może zapewnić nam właściwe funkcjonowanie wszystkich procesów?

ZDECYDOWANIE NIE!

Dlaczego lekarze faszerują kobiety kwasem foliowym TYLKO? Bo nie mają podstawowej wiedzy o procesie metylacji i prokreacji.

10.KWAS FOLIOWY SYNTETYCZNY CZY METYLOWY?

Rolą kwasu foliowego jest dostarczanie grupy metylowej. Jeżeli podajemy kwas syntetyczny to musimy go do tego przygotować, czyli zmienić jego budowę tak, aby posiadał zdolność do przyjęcia grupy metylowej i ją po prostu miał. Wymaga to przejścia sporej liczby etapów, w które to są zaangażowane różne geny. Geny zarządzają poszczególnymi etapami. Najbardziej popularnym genem z różnych przyczyn jest gen MTHFR o wariancie C677T, który odpowiedzialny jest za dostarczenie kwasu foliowego wzbogaconego o grupę metylową do momentu oddania jej do procesu przyłączenia do homocysteiny. W ten sposób tworzymy metioninę. Jest o n istotny, gdyż jeżeli na tym etapie dojdzie do błędu, to nie ma szans na remetylację homocysteiny i stworzenie metioniny przy udziale dodatkowym witaminy B12, która także dostarcza grupy metylowe.

image

JEŻELI CHCEMY POMÓC ORGANIZMOWI W METYLACJI, NIE MOŻEMY PODAWAĆ SYSNTETYCZNEGO KWASU FOLIOWEGO, GDYŻ TEN MOŻE NIE BYĆ WYKORZYSTANY TYTUŁEM BŁĘDÓW RÓŻNYCH ETAPÓW, KTÓE MAJĄ MIEJSCE ZANIM DOTRZE TO DO GENU MTHFR C 677T. PODAJĄC WERSJĘ METYLOWANĄ KWASU FOLIOWEGO, “WRZUCAMY” NIEJAKO GOTOWY PRODUKT, KTÓRY DOSTARCZA GRUPY METYLOWE….BO TO  O NIE TUTAJ CHODZI!

11.ILE KWASU FOLIOWEGO METYLOWANEGO ILE SYNTETYCZNEGO PODAĆ?

Błędnym jest założenie, że podawanie określonej ilości kwasu foliowego jest skuteczne, a większej jeszcze bardziej. Lekarze nie wiedzą, że zwiększenie dawki może doprowadzić do zablokowania jej wchłaniania, bo organizm nie ma możliwości “przerobienia” go w podawanej dawce. Zatem jego nadmiar funkcjonujący we krwi może nieść za sobą skutki uboczne w postaci ukrycia realnych braków kwasu foliowego, podkręcić procesy onkologiczne lub wpłynąć na płód i jego cechy tak jak to ma miejsce w autyzmie.

http://www.zespoldowna.info/ile-podac-metylowanego-kwasu-foliowego-zamiast-syntetycznego-kwasu-foliowego.html

Z drugiej strony wracam do jednego: ZAPEWNIENIE ODPOWIEDNIEJ DAWKI KWASU FOLIOWEGO METYLOWANEGO NAWET, BEZ ODPOWIENIEJ RÓWNOWAGI Z INNYMI WITAMINAMI, NIE ZMIENIA NAM NIC!

http://www.zespoldowna.info/dawki-kwasu-foliowego-przed-przygotowaniem-sie-do-ciazy-i-w-trakcie.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-12-pulapka-metylowanego-kwasu-foliowego.html

http://www.zespoldowna.info/jak-sprawdzic-pulapke-kwasu-foliowego.html

Z mojej perspektywy celem naszym powinno być uzyskanie odpowiedniej objętości kwasu foliowego w organizmie zmetylowanego zgodnie z normą. Jak to uzyskać?

Jak wykluczymy obecność syntetycznego kwasu foliowego a będziemy dostarczali organizmowi w układzie dietetycznym odpowiednie dawki folianu uzupełniane metylofolatem to wynik w górnej granicy normy będzie naszym celem.

12.MAM BŁĘDY NA GENIE MTHFR C677T?

Na ten moment odrzucamy kwestie związane z chorobami autoimmunologicznymi a zajmujemy się ciążą i przygotowaniem do niej. Polimorfizm tego genu powoduje, że organizm w sposób znaczący ma ograniczenia w dostarczaniu metylowanej formy kwasu foliowego do procesu remetylacji homocysteiny z punktu 10 powyżej.

http://www.zespoldowna.info/wszystkie-polimorfizmy-mthfr.html

http://advances.nutrition.org/content/3/1/21.full

Oznacza to, że musimy zapewnić odpowiednią ilość i formę kwasu foliowego. Jeżeli mamy problemy z jelitami plus problemy z tym genem, najłatwiej jest obejść je poprzez podanie za pomocą iniekcji gotowego roztworu zapewniającego obecność tej formy i odpowiedniej UZUPEŁNIAJĄCEJ ilości kwasu foliowego. Jeżeli jelita i absorpcja jest prawidłowa podajemy go w formie tabletki. Mamy zatem uzupełniony kwas foliowy…ale tam mogą mimo wszystko być pewne “przeciążenia” i “braki” w dostawach tego kwasu, gdyż nie jesteśmy w stanie wszystkiego przeliczyć i w sposób sztuczny dostarczyć.

By mieć tą pewność, że zabezpieczyliśmy się należy sprawdzić gen BHMT i jego funkcjonalność. Jeżeli jest ta ścieżka sprawna, cholina będąca podstawowym składnikiem tej ścieżki zarządzanej przez gen BHMT, staje się naszym najlepszym “dostawcą” grup metylowych w procesie metylacji.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27509522

image

13.CZY POLIMORFIZM GENU MTHFR ODPOWIADA ZA PROBLEMY W ZAJŚCIEM I UTRZYMANIEM CIĄŻY?

Nie, zdecydowanie nie. Zazwyczaj jest to układ dwóch, trzech genów, które hamują metylację. Jeżeli mamy polimorfizm MTHFR C677T to musimy szukać genów immunologicznych, które tez mają wpływ na metylacje, choć nie są bezpośrednio w ten proces związany. Takimi genami są geny HLA, IL-6, Il-1, CTLA4 jako przykłady. Stąd gdy dostaję informację, że dana osoba ma chorobę Hashimoto, to z góry sugeruję wyleczyć problem a dopiero potem próbować zajść w ciążę. Choroby tarczycy najczęściej są pierwszym objawem istnienia chorób autoimmunologicznych, które z natury BLOKUJĄ METYLACJĘ UNIEMOŻLIWIAJĄC ZAJŚCIE W CIĄŻE LUB ODRZUCENIE JUŻ ROZWIJAJĄCEJ SIĘ CIĄŻY!

http://www.zespoldowna.info/mutacja-genu-mtrr-66ag-jako-czynnik-ryzyka-urodzenia-dziecka-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/mam-polimorfizm-mthfr-czy-to-oznacza-ze-to-z-mojej-winy-urodzilam-dziecko-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/polimorfizmy-genow-skrotu-metylacyjnego-tez-sa-ryzykiem-urodzenia-dziecka-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-8-jakie-polimorfizmy-maja-rodzice-takie-maja-tez-dzieci.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-przyczyna-urodzen-dzieci-z-zespolem-downa-u-mlodych-mam-mam-kolejny-dowod.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-c-677-t-zespol-downa-mtrr-a-66-g-mtr-a-2756-g.html

14.JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CIĄŻY?

Po pierwsze diagnoza w kierunku: homocysteiny, kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D3, cynku, selenu, hormonów tarczycy, która określa deficyty.

Po drugie jeżeli mam obecną chorobę autoimmunologiczną należy zrobić panel genetyczny najlepiej MTHFR UK lub 23andMe.

Po trzecie zrobić badanie flory jelitowej i zestawić ją z polimorfizmami.

Po czwarte na podstawie tych wyników ustalić dietę plus konieczne suplementy pamiętając o tym, że JEDNA WITAMINA NIE JEST W STANIE POMÓC NA WSZYSTKO.

15. CZY SUPLEMENTACJA W CIĄŻY MUSI BYĆ TAKA JAK PRZED CIĄŻĄ?

Nie. Z perspektywy wszystkich badań mówi się wyraźnie, że specjalna dieta to czas przed zajściem w ciążę i w trakcie I trymestru. W pozostałym okresie ciąży dbamy o zbilansowane, dobre w układzie dietetycznym dostarczanie potrzebnych mikro- i makroelementów.

Komentarze

Liczba komentarzy: 16 do “Kwas foliowy w przygotowaniach do ciąży i w jej trakcie. Dawki, potrzeba, metylacja.”
  1. Lola pisze:

    Witam. Czy przy homozygotycznej mutacji a1298 ten suplement bedzie wlasciwy?

    Pozdrawiam

  2. Can pisze:

    Nie znam i trudno mi powiedzieć.

  3. Emka pisze:

    a gdzie można zamówić kwas foliowy do iniekcji? bo tylko B12 widziałam na iherb

  4. Can pisze:

    Dopuszczony w Polsce jest folian wapnia ian metylofolate firmy EBEWE. Zatem należy tego szukać i w razie czego postarać się o receptę.

  5. notobedemama pisze:

    Jestem zachwycona cierpliwością z jaką powtarzasz informacje i tłumaczysz to, co już wytłumaczyłeś:)
    Bardzo dobry artykuł, dziękuję! Wysłałam link do Twej strony mojej lekarce:)
    Próbuję posegregować jakoś wszystkie informacje z postów – myślałeś może kiedyś nad wprowadzeniem spisu treści? To by ogromnie ułatwiło orientację i szukanie konkretnych rzeczy.
    Pozdrawiam!

  6. Asiap pisze:

    To świetny pomysł, żeby Pani posegregowała informacje na temat przygotowań do ciąży i zaproponowała spis treści, wtedy zrobimy osobną zakładkę.

  7. Ania pisze:

    Witam, jestem po dwoch poronieniach, obydwie ciaze przestaly się rozwijać w 6 tc.zrobiłam badania genetyczne na mthfr, trombofilie czekam na wyniki.
    Zrobilam badania z krwi wyniki: wit b12-250 norma (150-800),kwas foliowy 19,6 norma do 20, wit.d :39, homocysteina :9,7 .po poronieniu odstawiłam zwykły kwas foliowy i zniknęła egzema z rak, biorę kwas foliowy i b12 zmetylowane forme, wit d3, cynk. Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem badań immunologicznych. cierpię na alergię od lat….dodam że mam zdrową córkę. Jakieś sugestie ????

  8. Can pisze:

    Sugestie jak zwykle: badanie flory jelita obejmujące candidę także, polimorfizmy genetyczne np. MTHFR UK, gdyż alergie pokazują, że tam coś jest nie tak i trzeba to wyciszyć. B12 jest za niskie, nie podałaś suplementacji i pominęłaś partnera. Dziwnym trafem prawie wszystkie kobiety chcą same “zrobić” dziecko…jak to jest możliwe?…a może to ten facet jest “problemem”…myślałyście o tym?

  9. Anka pisze:

    Stokrotnie dziękuję za wszelkie informacje przedstawione tutaj.
    Bardzo proszę o informację, czy cały panel badań genetycznych MTHFR oraz badanie flory jelita powinni wykonać oboje partnerów czy w tym zakresie wystarczą badania kobiety? Chodzi mi o to, które badania ewentualnie można ominąć w przypadku partnera.
    Pytam z uwagi na koszta.

  10. Can pisze:

    Ja stawiam na geny i badania krwi.

  11. Romcio pisze:

    Czy duza podaż NIACYNY zużywa większe ilości kwasu foliowego. Czy NIACYNA przyśpiesza działanie genu mthfr 1298c homozygota?

  12. Can pisze:

    Troszeczkę od końca. Kluczową witaminą dla genu MTHFR jest ryboflawina w jej postaci FAD. Podawanie ryboflawiny z kwasem foliowym zdecydowanie poprawie cykl kwasu foliowego, jego efektywność, także obniża ciśnienie u osób z MTHFR C677T. Niacyna jako witamina jest podstawą dla wytwarzania kofaktora w postaci NAD. Ten jest z kolei bazą dla innych metabolitów, które są istotne w metylacji, jak i cyklu Krebsa. Jednak jak widać to w badaniach, przy zastosowaniu dużych dawek niacyny, cykl metylacyjny wyraźnie jest w swojej efektywności gorszy przez co homocysteina rośnie, podobnie jak SAH. I tutaj dyskutuje się, czy to jest kwestia intereakcji witaminy B3 z B6…czy też B3 z B9, i nie ma jednoznacznych opinii w tym temacie. Wiemy jedno, że konkluzja z różnych badań jest taka: leczenie niacyną w dużych dawkach musi być wspomagane witaminami B9, B12, B6…i to na ten moment musimy zaakceptować.

  13. Kamarta pisze:

    Witam, mam mutacje hetero genu MTHFR potwierdzoną w polskim laboratorium. Wcześniej już to podejrzewałam, więc suplementowałam się bcomplex metylowanym. Dodatkowo przeciwciała tarczycowe podniesione mimo braku zaburzeń w produkcji hormonów tarczycy i TSH. Kiedy zaszłam w ciąże (trzecią) lekarz ze względu na wcześniejsze poronienia i brak stwierdzonych wad genetycznych poprzednich zarodków zalecił mi branie heparyny drobnocząsteczkowej. Jakie jeszcze badania warto zrobić? Jest to pierwsza ciąża, która trwa tak długo i dobrze się rozwija.

  14. Mag pisze:

    Jarku, napisałeś, że na początku trzeba wyleczyć chorobę Hashimoto. Co pod tym stwierdzeniem rozumiesz? Doprowadzenie do eutyrozy przez suplementację hormonów? Choroby Hashimoto nie da się wyleczyć. Chorują na nią setki tysięcy osob lub nawet miliony na świecie, a opisy przypadków remisji są pojedyncze.

  15. Can pisze:

    Mag masz rację użyłem skrótu myślowego i nie wszyscy muszą mnie dobrze zrozumieć. Pisząc o “wyleczeniu” choroby Hashimoto raczej myślałem o leczeniu powodów, jakie stoją za tym że ona jest. Choroba Hashimoto jest prezentacją stanu zapalnego, dysbiozy chociażby (jedne z przyczyn). Wyleczenie tych przyczyn, zmienia prezentacje danych opisujących funkcjonowanie tarczycy i to mi się wielokrotnie zdarzyło.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...