2010.01.23 – Dwudziestolecie Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski

styczeń 23, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

Dwudziestolecie Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA
1

Dwadzieścia lat działalności świętuje 22 stycznia Świętokrzyski Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. – Klub dał możliwość zaistnienia niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w kulturze i sztuce, a także pomógł im w integracji ze społeczeństwem – mówi dziś jego założycielka, Krystyna Ściwiarska.
Dzisiejsze uroczystości w WDK zgromadziły kilkudziesięciu wychowanków Klubu z rodzicami i opiekunami. Przybyła dyrekcja WDK, pracownicy, Jerzy Pyrek – doradca wojewody ds. osób niepełnosprawnych. Bp Marian Florczyk, wieloletni przyjaciel podopiecznych, podkreślał, że ich obecność jest darem. Dziękował im za przyjaźń i ich działalność.

Dzisiejsze uroczystości powiązane były z wernisażem malarstwa Pawła Karpola – podopiecznego Klubu, który trafił do niego w wieku 7 lat. – To pierwsza wystawa indywidualna naszego wychowanka, wielki zaszczyt i radość dla niego i dla Klubu – mówiła Krystyna Ściwiarska. Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia kilka płócien olejnych. Paweł Karpol był w 1997 r. laureatem stypendium Ministra Kultury i Sztuki przyznawanej dla wybitnie utalentowanej młodzieży.
Na co dzień z oferty ŚKDiMST korzysta ok. 60 osób. Są to zajęcia o profilu artystycznym, rekreacyjnym, sportowym. W Klubie działa zespół teatralny ,,Uśmiech", który ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą. Niepełnosprawni uczęszczają także na zajęcia rehabilitacyjne. W ciągu roku Klub pod okiem Krystyny Ściwiarskiej, we współpracy z WDK i pod patronatem bp. Mariana Florczyka, inicjuje różnorodne wydarzenia typu: spotkanie wigilijne, wieczór kolęd, ogniska integracyjne w Bocheńcu, Diecezjalny Zjazd Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Masłowie dla uczczenia wizyty papieża Jana Pawła II na Ziemi Świętokrzyskiej, coroczne plenery wakacyjne, połączone z warsztatami i spotkaniami z twórcami ludowymi, wystawy poplenerowe. Prace artystów z Klubu znalazły się w galeriach w kraju i za granicą.
Jak podkreśla Krystyna Ściwiarska działalność w Klubie ma dla młodzieży i dzieci niepełnosprawnych intelektualnie duże znaczenie. Pomaga im w uspołecznieniu i dowartościowuje je.
Świętokrzyski Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski powstał w 1990 r. z inicjatywy Krystyny Ściwiarskiej, instruktorki plastyki i pedagoga i pod patronatem Zarządu Regionu ,,Solidarności." Należą do niego dzieci i młodzież z dziecięcym porażeniem mózgowym, zespołem Downa, niedorozwojem umysłowym, wadami serca i układu krążenia, autyzmem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...