2010.05.10 – ELIOS 2010: konkurs dziennikarski rozstrzygnięty

maj 10, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

 

Wyłoniono laureatów ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Komitet Organizacyjny Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 na najlepszy materiał dziennikarski na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Spośród 30 nadesłanych prac, w trzech kategoriach: prasa – Internet, materiał telewizyjny oraz materiał radiowy Jury nagrodziło trzy najlepsze publikacje oraz przyznało trzy wyróżnienia. Jurorzy szczególną wagę przykładali do sposobu, w jaki przedstawiano osobę z niepełnosprawnością intelektualną oraz do poprawności języka używanego do ich opisu. Konkursowym kryterium był również warsztat dziennikarski, np. literacka jakość tekstów oraz stopień atrakcyjności materiału dla odbiorcy.

Z największym uznaniem Jury spotkały się nadesłane materiały telewizyjne. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał "Reportaż z prawdziwego zdarzenia – Obywatelka Dorotka" autorstwa Brygidy Frosztęgi – Kmiecik i Izabeli Szukalskiej, wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej Katowice, 11 stycznia 2009. Reportaż zaskakuje widza i w ciekawy sposób przedstawia kawałek z życia bardzo wyjątkowej osoby. Film otwierają czarno-białe zdjęcia kroniki filmowej z uroczystości powitania 30 milionowej obywatelki Polski Ludowej. Państwowa delegacja wita dziecko i jego matkę w szpitalu, wręcza kwiaty, wróży świetlaną przyszłość szczęśliwej rodzinie oraz całemu narodowi polskiemu. Jednak rzeczywistość pokazana 40 lat później okazuje się bardziej przyziemna. Rodzice tytułowej bohaterki Dorotki mają problem z nadużywaniem alkoholu, ona sama nie jest już "taka wyjątkowa" – jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi jednak normalne życie, ma przyjaciół i rodzinę, jest pozytywnie nastawiona do świata. Jej historia napawa optymizmem.

W kategorii materiał telewizyjny wyróżnienie otrzymał 19. odcinek audycji "Sąsiedzi", opowiadający o przygotowaniach spektaklu, w którym zagrały osoby z niepełnosprawnością intelektualną, autorstwa Joanny Pisarskiej-Bitowt (emisja TVP Bydgoszcz, 30.03.2009).

Duże emocje wśród jurorów konkursu wzbudziły również prace nadesłane w kategorii materiał radiowy. Ostatecznie główną nagrodę przyznano Hannie Wilczyńskiej-Toczko z Polskiego Radia Gdańsk za audycję "Twój, mój, nasz" (emisja 28.04.2009) Reportaż ten jest zapisem rozmowy małżonków, dwójki kochających się ludzi. Ich niepełnosprawność intelektualna jest na drugim planie, najważniejsze jest ich uczucie. Jest to uniwersalna historia, która mówi o tym, że każdy człowiek bez względu na swoją sprawność potrzebuje miłości i ma szansę na szczęśliwe życie. Dzięki znakomitej formule programu zaciera się dystans między słuchaczem a bohaterami audycji.

Wyróżnienie w kategorii radiowej otrzymał Mariusz Borsiak z Polskiego Radia Olsztyn za materiał "Męska rozmowa", o ojcu opiekującym się córeczką z zespołem Downa. W jego wypowiedziach nie słychać cierpienia czy żalu z powodu sytuacji jego córki. Jak każdy ojciec cieszy się z jej postępów, z radością obserwuje jej rozwój. Szczerze opowiada również o pierwszych rozterkach i niepewnościach, które towarzyszyły mu, kiedy dowiedział się, że jego dziecko będzie miało zespół Downa.

Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii prasa – Internet. Nagrodę główną Jury przyznało Annie Chodackiej z Gazety Wyborczej – Kraków za artykuł "Dobry przykład idzie od książek". Bohaterami publikacji są trzy młode osoby, które mimo swojej niepełnosprawności intelektualnej z powodzeniem pracują w bibliotece miejskiej. Praca sprawia, że stają się bardziej samodzielni. Jest również przyjemnością i okazją do codziennego kontaktu z innymi ludźmi. Ta wyjęta z życia historia pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią być pełnosprawnymi pracownikami. Jej pozytywny przykład był najważniejszym argumentem w przyznaniu autorce artykułu nagrody głównej konkursu ELIOS 2010.

Wyróżnienie w kategorii prasa-Internet Jury przyznało internetowemu filmowi sióstr Agnieszki i Zofii Tucholskich "Krótki film o Małgosi". Ta krótka etiuda przedstawia dzień z życia małej dziewczynki – oglądamy ją podczas wykonywania codziennych czynności, gdy się uczy, pracuje, gra na instrumentach, bawi się lalkami, spaceruje, dba o urodę i odpoczywa. Widz z łatwością może utożsamić się z bohaterką. Dopiero na końcu filmu dowiadujemy się, że Małgosia ma zespół Downa. Czy zmienia to ocenę widza co do jej "normalności"? Na portalu youtube, od lutego do maja 2010 r. film obejrzało ponad 11 tysięcy osób.

Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest wyjazd na Narodowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Irlandii, w czerwcu br. Konkurs został zorganizowany w ramach kampanii społecznej na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Informacje o kampanii oraz o zbliżających się Europejskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Warszawie można uzyskać odwiedzając oficjalną stronę imprezy: www.warsaw2010.eu .

Źródła: ELIOS

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “2010.05.10 – ELIOS 2010: konkurs dziennikarski rozstrzygnięty”
 1. trigo pisze:

  Agnieszka otrzymała zaproszenie:
  W imieniu Fundacji ELIOS 2010 serdecznie zapraszam na wręczenie dyplomów dla laureatów oraz osób wyróżnionych w konkursie dziennikarskim.

  Termin: 2 czerwca 2010 r. (środa)
  Godzina: 14:00
  Miejsce: Warszawa, Hotel Novotel Centrum (róg ul. Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich – d. hotel Forum)

  Wręczenie dyplomów nastąpi podczas konferencji prasowej Fundacji ELIOS 2010.

 2. trigo pisze:

  Przekazuję prośbę Agnieszki – kto chce i ma ochotę, niech kliknie na http://www.youtube.com/user/eppvideocompetition#p/u/0/Mm7yn5YM5PY
  Nie do końca wiem, o co chodzi (siedzę w projekcie transgranicznym i siwieję) ale przesyłam.
  I dziękuje w imieniu Agnieszki i Zosi

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...