2010.06.17 – Olimpiada specjalna po raz pierwszy w stolicy

czerwiec 17, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

Iga Burniewicz

image

Ponad 1500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, reprezentujących 55 krajów Europy i Azji, zmierzy się we wrześniowych Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.

Organizatorzy igrzysk podkreślają, że olimpiada specjalna nie jest tym samym co paraolimpiada. W tej drugiej mogą bowiem wziąć udział tylko sportowcy niepełnosprawni fizycznie. Olimpiada specjalna daje zaś szansę osobom niepełnosprawnym intelektualnie.
Igrzyska otworzy ceremonia na stadionie Legii. Od 18 do 23 września w sześciu warszawskich obiektach zawodnicy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach sportowych: badmintonie, bowlingu, trójboju siłowym, lekkoatletyce, tenisie stołowym, tenisie ziemnym, koszykówce, piłce nożnej kobiet i jeździe na wrotkach. Dyscypliną pokazową będzie Program Treningu Aktywności Motorycznej MATP.
Olimpiadę zakończą uroczystości na placu Zamkowym. Organizatorzy spodziewają się, że zmagania niepełnosprawnych sportowców obejrzy ok. 50. tys. osób.
ELIOS 2010 to jednak nie tylko Warszawa. Między 15 a 17 września uczestnicy olimpiady odwiedzą 56 polskich miast. Do każdego z nich dotrze Pochodnia Ognia Nadziei niesiona z greckich Salonik. Pobytowi sportowców w poszczególnych miastach towarzyszyć mają imprezy kulturalne.
Igrzyska poprzedza trwająca już kampania społeczno-edukacyjna, w której biorą udział ambasadorowie imprezy. – Z badań wynika, że większość Polaków nie wie, czym jest niepełnosprawność intelektualna, nie wie, jak ją traktować, myli ją z chorobą psychiczną i bólem. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą prowadzić bardzo udane życie, czerpiąc radość na przykład z uprawiania sportu – przekonuje Bogdan Snarski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji ELIOS 2010.
Wśród ambasadorów igrzysk znaleźli się aktorzy Joanna Brodzik, Paweł Wilczak i Cezary Pazura, sportowcy Maja Włoszczowska, Kinga Baranowska i Leszek Blanik, a także dziennikarze Anna Popek i Michał Olszański. Podczas spotkania z ambasadorami prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz stwierdziła, że Europejska Komisja Doradcza Olimpiad Specjalnych obdarzyła Warszawę olbrzymim zaufaniem, wybierając ją na gospodarza ELIOS 2010. – Igrzyska mają wymiar społeczny – to przełamanie barier i stereotypów, a program edukacyjny, przygotowujący warszawską młodzież i kadrę pedagogiczną do tego wydarzenia, zaowocuje także w kolejnych latach – podkreśliła prezydent.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “2010.06.17 – Olimpiada specjalna po raz pierwszy w stolicy”
  1. Tata Kuby pisze:

    Uroczystości Olimpiad są bardzo piękne, niezapomniane, potrzebne. Mój syn ogląda kilka razy w tygodniu zdjęcia z IXOLIOS w Kielcach i codziennie trenuje na podwórku czekając na swoją szansę Mnie bardziej interesuje, co zmieni się po tej uroczystości?
    Czy będziemy musieli idąc za przykładem Rumunii organizować własne olimpiady powiatowe, aby zawodnik- nasze dziecko mógło wystartować chociaż raz w roku?
    Tata Kuby

  2. trigo pisze:

    będziemy. przynajmniej takie są plany.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...