2022.03.16 – Światowy Dzień Zespołu Downa…o sportowcach

marzec 16, 2022 by
Kategoria: 2022

Dziękuję Paulinie za podesłanie tego materiału. Zgadzam się z nią, w tym dniu mówmy też o naszych sportowcach: NO BO WARTO PRZECIEŻ!

1_reprezentacjaPL_igrzyska2021

Mistrzowie z dodatkowym chromosomem

Zbliża się 21 marca – Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Osoby te wyróżniają się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka i zwierząt. Wiele z nich jest wybitnie utalentowanych w dziedzinach artystycznych i sportowych. Przy odpowiednim wsparciu są w stanie nauczyć się wszystkiego, czego zapragną i osiągnąć sukcesy.

Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, przypadającego 21 marca, warto mówić o sukcesach sportowców z dodatkowym chromosomem. W minionym roku 28-osobowa reprezentacja Polski, składająca się z lekkoatletów, judoków, pływaków i tenisisty stołowego przywiozła do kraju z igrzysk europejskich Eurotrigames 2021 worek medali. Dodatkowo biało-czerwoni lekkoatleci wywalczyli trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej!

"Nasza reprezentacja odniosła ogromny sukces na zeszłorocznych igrzyskach Eurotrigames 2021" – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). "W rywalizacji z zawodnikami z piętnastu innych państw, pokazała wysoki poziom sportowy, zarówno na stadionie, pływalni, jak i obiektach, w których rozgrywano judo i tenis stołowy. W tym roku zawodnicy szykują się do kolejnych wyzwań. Marzą o udziale w mistrzostwach świata, choć nikt nie ma pewności, jak świat będzie wyglądał za trzy miesiące. Ważne jednak, że mają przed sobą cele, które motywują ich do pracy i trenowania."

Sportowcy z zespołem Downa szykują się do udziału w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, tenisie i tenisie stołowym, które odbędą się już w czerwcu 2022r. w Nymburku oraz w mistrzostwach świata w judo i w pływaniu, zaplanowanych na wrzesień i październik 2022. Terminy mistrzostw i zawodów krajowych determinują plany treningowe zawodników, którzy będą uczestniczyć jeszcze w mistrzostwach Polski w LA i w pływaniu, organizowanych przez Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Udane starty za sobą mają już w tym roku alpejczycy z Trisomią 21. Na przełomie lutego i marca 2022 wzięli udział w mistrzostwach Polski w narciarstwie zjazdowym Sprawni-Razem w Zakopanem.

6_alpejczycy

"Obecnie, podobnie jak cały świat sportu, staramy się trenować, myśląc o konkretnych celach i zadaniach do wykonania" – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. "Nasi zawodnicy są bardzo konsekwentni w dążeniu do tego, by stale poprawiać swoją formę i jak najlepiej zaprezentować się na zawodach. Jednocześnie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie wojna. Jak mogą starają się pomagać. W RK Athletics – jednym z klubów, w których trenujemy, pojawiły się już dzieci i młodzież z Ukrainy, które ćwiczą m.in. razem
ze sportowcami z ZD."

2_lekkoatletki_z dodatkowym_chromosomem

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa przypada w tym roku w czasie, w którym trudno się cieszyć. Warto jednak wykorzystać go do uświadamiania i edukowania w zakresie tego, co tak naprawdę oznacza zespół Downa i dlaczego ludzie obdarzeni dodatkowym chromosomem mogą (i powinni) z powodzeniem uczestniczyć w życiu społecznym.
Ich udział w przestrzeni publicznej uwrażliwia, uczy cierpliwości i szacunku do inności.
W obecnych czasach to bardzo potrzebne wartości, które mogą zmienić świat na lepszy.

7_sportowcy_z_dodatkowym_chromosoemem

Można być dumny z ludzi, TACY JAK cI SPORTOWCY i mnie to cieszy. Dzięki Fundacji SONI mogę też pokazać Wam zdjęcia z tych imprez, za co dziękuję.

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

www.fundacjasoni.pl

3_plywacy_igrzyska2021

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...