Światowy Dzień Zespołu Downa w DSi

marzec 23, 2022 by
Kategoria: 2022

Zawsze to co się dzieje w tym dniu najważniejszego, można znaleźć relację o tym na stronie Down Syndrom International. W tym roku też. Ja wracałem by sprawdzić, czym jest włączenie, jak ludzie rozumieją włączenie w świecie ludzi z zespołem Downa. Wracamy do tego, choć już było o włączeniu społecznym, edukacyjnym, medycznym i w środowisku pracy w minionych latach. Jednak nigdy dość walki o to co jest słuszne i właściwe.

image

https://www.ds-int.org/

image

https://www.facebook.com/DSiupdate/

Popatrzmy o czym mówi DSi dzisiaj.

1.Edukacja włączająca

https://www.ds-int.org/Listing/Category/inclusive-education

image

Każde dziecko powinno mieć dostęp do edukacji włączającej na właściwym poziomie.

Niby proste zdanie, a jak wiele znaczy. Cieszy mnie to, że do tego wracamy i cieszy mnie jeszcze więcej, że na końcu mamy podpowiedzi jak to zrobić.

2.Praca

image

Wydaje mi się, że najtrudniejsze dzisiaj do osiągnięcia. Włączenie do odpowiedniego środowiska pracy jest oczekiwaniem i działaniem w kierunku jego budowania. Z perspektywy mojego doświadczenia, ten cel jest najtrudniejszy. Także dlatego, że dla wielu z nas jest zbyt odległy by nim się interesować…mamy małe dzieci i trudno nam zrozumieć to, że dzisiaj musimy się tym zająć by za lata to się zdarzyło.

https://www.ds-int.org/Listing/Category/inclusive-employment

3.Zdrowie

https://www.ds-int.org/Listing/Category/inclusive-health

image

Tutaj DSi wskazuje na kwestię ograniczenia dostępu i dyskryminacji w systemie opieki zdrowotnej. Z mojej perspektywy wciąż walczymy z jednym: chcemy leczyć osoby z ZD z jednej strony, a z drugiej tylko je kochać. Dziwnie to brzmi, ale jest to baza, którą musimy zmienić… To powoduje rozdwojenie jaźni, bo jak leczyć, kiedy chce się tego tylko w myśleniu o tym. Wiele zależy od nas rodziców. Musimy chcieć leczyć, bo skoro metabolizmy, szlaki sygnalizacyjne, narządy z perspektywy definicji są dysfunkcyjne, to należy to leczyć, a nie tylko myśleć o leczeniu.

Polecam Wam popatrzcie na to i znajdźcie swoje definicje, ale tym się możecie sugerować.

Komentarze

1 Komentarz do “Światowy Dzień Zespołu Downa w DSi”
  1. Mika Kubus pisze:

    W czasie sesji z Nowego Jorku, w czesci na temat zdrowia wypowiada sie Jim Blair z Londynu: fantastyczne podejscie do pacjenta z niepelnosprawnoscia intelektualna i ciekawe przyklady, jak diagnoza zD “zaslania” lekarzowi pacjenta (overshadowing) i powoduje zla ocene jego stanu zdrowia przez specjalistow…
    Mozna obejrzec tu:
    https://fb.watch/bXje2hBe__/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...