2022.12.03 – Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

grudzień 3, 2022 by
Kategoria: Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. “Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. “

Tak wyjaśnia ten dzień https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Os%C3%B3b_z_Niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bciami

 

image

Ja patrzę na ten plakat i tak zastanawiam się, czy my nie jesteśmy już równi w górach Uśmiech? U Jasia w szkole, prezentowane były osoby z niepełnosprawnościami, różne które odniosły sukces. Tym razem zaprezentowano też Jasia i jego górskie osiągniecia. Zrobiło to wrażenie. Teraz pakujemy się w Góry Suche. Jak znam życie, to znów zrobi wrażenie, że ojciec człapie na końcu, a chłopcy są przed nim…niepełnosprawni.

Góry dają inny wymiar i dają szacunek, bez konieczności edukacji o tym. Będąc tam jesteśmy jesteśmy traktowani jak każdy, który tam wchodzi. W “dolinach” tak nie jest.

Wszystkim zatem, życzę “gór” i szacunku dla tych, którzy osiągają więcej, niż wyobraźnia podpowiada, bo żyją, bo zdobywają i przekraczają kolejne limity, które są tylko w głowach osób bez niepełnosprawności.

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...