Co nauczyciel wiedzieć powinien o zespole Downa?

maj 8, 2013 by
Kategoria: Edukacja

Zawsze mnie fascynowało amerykańskie podejście do edukacji, jest proste, nieskomplikowane … a wszyscy w nim próbują upraszczać wszystko do “bólu”. Stąd w Stanach zawsze można znaleźć kogoś, kto przygotował poradnik, proste przesłanie, dotyczące czegoś. Dziś coś na czasie: 10 rzeczy o których nauczyciel powinien wiedzieć ucząc dzieci z zespołem Downa

image

http://www.gillianmarchenko.com/10-things-a-teacher-should-know-about-down-syndrome/

Gillian jest mamą dwójki dziewczynek z zespołem Downa. Zaangażowała się i wspiera rodziców i ich dzieci z ZD w systemie edukacji. W oparciu o swoje doświadczenia podsumowała reguły jakimi należy kierować się w wyborze szkoły i co nauczyciel powinien wiedzieć, na co stawiać biorąc pod uwagę szkołę i dziecko z ZD.

1.Biorąc pod uwagę wybór szkoły dla Gillian najważniejszy jest nauczyciel, świadomy nauczyciel. Co o znaczy? Po pierwsze powinien wiedzieć czym jest ZD i jak objaśnić go dzieciom.

2.Po drugie, Gilian wskazuje na właściwy dobór słów, języka przez nauczyciela. Np. nie powinno się nigdy mówić “Polly z Downem” a “Polly z zespołem Downa”. Uważa Gillian, że problemy zaczynają się od drobnych błędów, źle dobranych słów.

3.Nauczyciel powinien traktować wszystkie dzieci na tych samych zasadach. Traktowanie dziecka z ZD w jakiś specjalny sposób powoduje, że takie same wzorce przyjmują dzieci … i nagle wszyscy będą traktować dziecko z ZD jako coś specjalnego w ramach klasy.

4.Nauczyciel powinien umieć wyjaśnić innym nauczycielom na ich spotkaniach, czy rodzicom czym jest ZD.

5.Nauczyciel powinien zawsze wiedzieć o ograniczeniach w edukacji związanych ze zdrowiem dziecka.

6.Nauczyciel powinien wiedzieć w jaki sposób dziecko z ZD się uczy, jaka metoda jest efektywna.Gillian wskazuje: “…to jest Twoja praca nauczycielu określić jak najbardziej efektywnie uczyć dziecko z ZD”. Ta wiedza jest potrzebna by zmodyfikować i ewentualnie dostosować program. Dzieci z ZD są “wzrokowcami”, stąd nauczyciele dzieci Gillian dzielą zadania na mniejsze części, często prezentując je w sposób obrazkowy.

7.Nauczyciel powinien być partnerem dla rodzica.

8.Nauczyciel powinien czytać ewaluacje i program ucznia, nawet kilka razy.

9.Nauczyciel nie powinien zaczynać zajęć od przesłania: uczeń z ZD nie może tego zrobić. Gillian wskazuje, że nie jest kwestią czy może, ale w jaki sposób może…coś zrozumieć, wykonać.

10.Nauczycielu musisz zdawać sobie sprawę jak WIELE OD CIEBIE ZALEŻY!

 

Spodobały mi się te punkty, ale byłoby nieźle gdyby taki sam poradnik Gillian przygotowała pod kierunkiem rodziców. Może moglibyśmy się czegoś nauczyć?

Komentarze

1 Komentarz do “Co nauczyciel wiedzieć powinien o zespole Downa?”
  1. Albert pisze:

    super sprawa do przełożenia na nasz program

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...