Eliza Schaff, historia amerykańskiego odrzucenia ze względu na ZD na Uniwersytecie Oregon

czerwiec 2, 2011 by
Kategoria: Edukacja

Jeżeli na tej stronie pada hasło: USA, Ameryka to najczęściej w pozytywnym, mimo wszystko kontekście. Amerykanie i Irlandczycy to pionierzy zmian, tak PIONIERZY!!! Jeżeli jednak jest się pierwszym w czymś to jednak nie zawsze jest tak różowo. To jest historia o Elizie Schaff, która chciała studiować ceramikę na Uniwersytecie Oregon.

Kim jest Eliza i wszystko co jest z nią związane znajdziecie tutaj:

http://www.elizaschaaf.com/

image

Historia Elizy jest z jednej strony niezwykle smutna, gdyż mimo jej starań i zdolności odrzucono jej starania o podjęcie nauki na Uniwersytecie. Z drugiej strony reakcja ludzi, jej kolegów i koleżanek oraz innych studentów zaskoczyła Amerykę. To oni 1 czerwca pokażą film dokumentalny pt. ” HOLD MY HAND” , czyli weź moją dłoń. Opowiada on historię Elizy i jej starań o prawo do nauki.

image

Popatrzcie na ten trailer też jest wymowny, gdyż Eliza mówi o sobie: Jestem osobą, która kocha uczyć się!

Na koniec opiszę o co się starała Eliza. Oregon jest jednym z 5 stanów na Zachodnim Wybrzeżu USA. Wszystkie te stany mają sój jednolity system edukacji na poziomie wyższym. Jeden z programów obejmuje możliwość studiowania bez konieczności otrzymania stopnia naukowego potwierdzającego ukończenie studiów uniwersyteckich. Polega to na tym, że osoba może wybrać sobie 2 przedmioty do studiowania, szczególnie tych, które ją interesują. Idealny system dla takich osób jak Eliza z ZD.

Niestety władze uczelni nie zgodziły się na jej uczestnictwo w programie, pomimo tego że niemalże 3/4 zajęć z pierwszego semestru miała już zaliczone, powodując w ten sposób dyskusję nad włączeniem osób jak Eliza do programu uniwersyteckiego.

Harmonogram zdarzeń znajdziecie tutaj, warto go prześledzić.

http://www.elizaschaaf.com/p/one-page-summary.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...