Jak być dobrym nauczycielem dla dzieci z zespołem Downa, z zaburzoną pamięcią krótkoterminową

styczeń 15, 2013 by
Kategoria: Edukacja

Po pierwsze jak patrzę na wszystkie dzieci, to bym powiedział, że mają zaburzoną pamięć krótkoterminową. Czyli nie wiedzą po sekundzie, co mówił nauczyciel gdy usłyszą dzwonek oznajmujący koniec lekcji.

Jednakże u naszych dzieci pamięć operacyjna, krótkoterminowa są zaburzone tytułem dysfunkcji aparatu słuchu oraz możliwości przetwarzania głosu, instrukcji głosowych na polecenia, obrazy w mózgu. Często jest tak, że nie mogąc wyobrazić sobie danego polecenia, danej sytuacji nie pamiętaj o nim, o niej. tym razem doktor Ian Corban zestawił proste punkty dla tego kontekstu sytuacji.

http://www.youtube.com/watch?v=Z0avyzIFPgg&feature=youtube_gdata_player

 

image

Jeżeli chcemy pomóc dziecku, które nie jest w stanie na właściwym poziomie poradzić sobie z poleceniami, pamiętaniem tego co się dzieje należy:

1.Podawać dziecku klarowne i proste w budowie instrukcje (ja to nazywam komunikacja za pomocą zdania pojedynczego), dzieląc je na “kawałki”. Nie jest źle, gdy tworzy się tzw. listę według której można pokazywać kolejność poszczególnych działań

2.Bawić się rytmem, czyli budować z “wiedzy” piosenkę, wiersz, który wielokrotnie powtórzony i potraktowany jako zabawa zostanie w istocie utrwalony.

3.”Ciąg dalszy” pokazujmy konsekwencję, postęp danych czynności i aktywności.

4.Korzystajmy ze wszystkich możliwych pomocy wspomagających zapamiętywanie i funkcjonowanie dziecka w klasie.

3.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...