Jak powinien wyglądać pokój dla dziecka z ZD w przedszkolu

kwiecień 21, 2010 by
Kategoria: Edukacja

Ze względu na fakt, że nasze przedszkola się zmieniają zrobiłem małą ankietę na temat:

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE DLA MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA Z ZD W PRZEDSZKOLU ZE WZGLĘDU NA JEGO EDUKACJĘ?

Tak postawione pytanie wysłałem do moich przyjaciół w różnych miejscach świata. Dopowiem, że poszukiwałem elementów, które są najistotniejsze dla dziecka z punktu widzenia jego odczuć, bezpieczeństwa, edukacji i zabawy.

OTO LISTA PRIORYTETÓW:

1.ŚWIAT MUSI BYĆ UPORZĄDKOWANY!

Czyli wszystko i zawsze na swoim miejscu. Pokój musi być przejrzysty w swojej strukturze. Muszą być stałe miejsca na zabawę, na naukę, na jedzenie, na odpoczynek. Dzieci z ZD “szczytują” rzeczywistość obrazami, któremu muszą być przejrzyste i klarowne.

2.KARTY Z NAPISAMI, TABLICZKI Z OPISAMI ZDJĘĆ, NAZWY PRZEDMIOTÓW, ZEGAR Z CYFERKAMI, GDZIE DZIECI MOGĄ PRZESUWAĆ WSKAZÓWKI!

Proste wydaje się, ale wynika ta prostota głównie z faktu, że znów musi funkcjonować struktura w przestrzeni. Na tym etapie dzieci z ZD powinny zacząć etap wczesnego czytania. Tak jak już to nadmieniałem, ich prawa półkula “sczytuje” całe słowa jako obrazy, stąd konieczne są tabliczki i kart i etykiety opisujące to czym w danym momencie się dzieci zajmują w przedszkolu.

3.ROZKŁAD DNIA Z PODANYMI ZAJĘCIAMI W FORMIE ETYKIET LUB KART ZAINSTALOWANYCH NA ŚCIANIE.

Wszystkie dzieci czują się lepiej, gdy pewne rzeczy i konsekwencje są przewidywalne. Plan zajęć, wyeksponowany na ścianie daje im to poczucie przewidywalności.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...