“Kocham chodzić do restauracji ponieważ teraz umiem przeczytać menu” – mam 28 lat, mam zespół Downa, uczę się czytać i pisać.

Marzec 26, 2013 by
Kategoria: U przyjaciół

Pat Clark członek Zarządu EDSA oraz szef DSI Ireland podesłał mi tę informację. Napisał mi: “Jarek, uważamy, że nigdy nie jest za późno na naukę czytania i pisania. Zaczęliśmy teraz program dla osób dorosłych z ZD. Uczymy ich czytać i pisać z dobrymi efektami!”

Niesamowicie pozytywna energia z tej informacji dotarła do mnie. To o czym większość ludzi tylko śni, w Irlandii się dzieje dzięki australijskiemu programowi LATCH-ON.

image

http://www.dsiwaterford.ie/activities/literacy-classes/

LATCH ON jest kursem dwuletnim dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną wspomagającym ich w zdobywaniu umiejętności czytania, pisania, słuchania, widzenia, mówienia,kreatywności i wykorzystania technologii. Metoda ta posługuje się własną metodologia, wspieraną całym systemem bodźców motywujących do działania.

image

Wsparcie osób z ZD w tych zakresach i w tym wieku, daje im bardzo silną motywację do samodzielności i samokształcenia. Jak Pat podkreśla, pierwsza grupa uczestników kursu, gdy poszła do restauracji i zaczęła zamawiać samodzielnie potrawy, miała frajdę lepszą niż dzieci będące pierwszy raz w aquaparku, co wyraźnie podkreślił w tym artykule.

http://www.independent.ie/irish-news/i-love-going-to-restaurants-because-now-i-can-read-the-menus-29146913.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...