Kochankowie.O miłości niepełnosprawnych.

grudzień 15, 2009 by
Kategoria: Filmoteka

m

Chciałoby się powiedzieć, że wreszcie pojawia się film łamiący, kolejne tabu niemożliwości. Dzięki serwisowi Interia film, znalazłem informację o tej produkcji. Może ktoś z Was go zobaczy i napisze do mnie?

Dokument "Kochankowie" w reżyserii Rafała Skalskiego jest kolejną w tym roku produkcją zrealizowaną dla HBO Central Europe. Film opowiada o miłości, przyjaźni i seksualności osób niepełnosprawnych. Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w niedzielę, 27 grudnia o godz. 22:40 w HBO.

Bohaterami filmu Skalskiego są osoby niepełnosprawne, które bez oporów wprowadzają widzów w świat swoich relacji damsko-męskich. Nie czują się inni, czy gorsi. Tak jak wszyscy pragną szczęścia i miłości. Od swoich partnerów nie oczekują opieki, ale raczej zrozumienia, ciepła oraz szczerości. Ich życie nie różni się bardzo od życia ludzi zdrowych. Mają podobne marzenia, troski i radości.

Bohaterowie "Kochanków" to zwyczajni ludzie, którzy po prostu znaleźli się w niezwyczajnych okolicznościach. Myślę, że właśnie dzięki ich "niepełnosprawnej sytuacji" spojrzenie na miłość w filmie i etapy jej rozwoju jeszcze bardziej się uniwersalizują – mówi Rafał Skalski, reżyser dokumentu

Każda z par występujących w filmie jest inna. Wszystkich bohaterów łączy jednak marzenie o szczęściu w ramionach drugiego człowieka. Przykuty do wózka inwalidzkiego Krzyś planuje przyszłość z pełnosprawną Olą, a niewidomy Grzegorz i niepełnosprawna Ania nie wyobrażają sobie bez siebie życia. On jest moimi nogami, a ja jego oczami – mówi Ania. Owocem miłości niepełnosprawnej ruchowo Eli i jej zdrowego męża Rafała jest pięcioletnia Wiktoria.

Film został zrealizowany dla HBO Central Europe przez Euromedia TV. Reżyserem dokumentu jest Rafał Skalski, który zadebiutował filmem "52 procent". Produkcja w 2007 roku otrzymała Złotego Lajkonika w konkursie krajowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Premiera dokumentu "Kochankowie" odbędzie się w niedzielę, 27 grudnia o godz. 22:40 w HBO. Powtórka zostanie wyemitowana w środę, 30 grudnia o godz. 22:00 w paśmie Bez cenzury w HBO2.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...