“Minuty z konferencji”– dziecko z ZD to nie zabawka

wrzesień 26, 2011 by
Kategoria: Edukacja

Przez cały tydzień chciałbym prezentować uwagi, które zapadły mi w głowie po konferencji. Nazwałem je “minuty z konferencji”, gdyż były to minuty, chwile, które znów otworzyły mi oczy na inne horyzonty, inne myślenie.

”…dziecko z ZD to nie zabawka…”, gdy jedna ze wspaniałych nauczycielek powiedziała to i to z bardzo dużym przekonaniem, na początku nastąpiła u mnie reakcja niczym po wylaniu zimnej wody na głowę…ale! Powiedziała to w kontekście pracy w grupie, traktowaniu dziecka z ZD przez nauczyciela. “Dziecko z ZD jest małe, kruche i przestraszone. Gdy Ania przyszła do grupy to przez pierwsze tygodnie nosiłam ją na rękach, tak się bała…”.

Dzisiaj nauczyciel uważa to za błąd, gdyż aż tak duży “parasol” nad dzieckiem z ZD nie spowodował jego rozwoju, a wręcz zablokował proces socjalizacji dziecka, które preferowało bycie noszonym, bycie trzymanym za rączkę zamiast zabawy z dziećmi. Delikatne “popychanie” do dzieci, nastawienie na wspólne zabawy i chwile powinno być tym rozwiązaniem, które powinno być stosowane wobec niego.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...