Październik miesiącem świadomości o zespole Downa

październik 4, 2023 by
Kategoria: U przyjaciół

To już blisko 30 lat gdy wokół października budowane jest w USA wydarzenie, które u mnie w głowie zostanie na zawsze jako Buddy Walk, czyli spacer przyjaciół. Wtedy każde duże miasto ma takie wydarzenie, które ma pokazać lokalnej społeczności, że osoby z ZD są w ich środowisku i potrzebują ich.

https://www.youtube.com/watch?v=PqAm69e3dCk

image

Obecnie kumulacją tego wydarzenia jest centralna ekspozycja na Times Sq. w Nowym Jorku, osób z ZD z całej Ameryki. Każda lokalna społeczność wie, że będzie miała tam swojego przedstawiciela choć przez chwilę, zatem odbywają się wręcz wybory/głosowanie na tą osobę, która tam się znajdzie. Mnie cieszy, że od 3 lat znajdują się tam nie tylko dzieci, ale dorośli. To jest istotna zmiana.

https://www.youtube.com/watch?v=nt9go95Pbec

image

Jest to też okazja by mówić o możliwościach, zdolnościach osób z ZD i ich akceptacji przez amerykańskie społeczeństwo. Jest to robione z rozmachem i siłą, jaką dają amerykańskie media.

https://www.youtube.com/watch?v=laTRkHvp0Tw

image

Pytacie się jak to jest możliwe? Cóż jest organizacja, są rodzice, są ludzie którzy stworzyli idee, a pozostali ją wsparli. Dzięki temu z roku na rok mamy więcej osób na Times Sq. w Nowym Jorku reprezentowanym na słynnym telebimie.

Z roku na rok mamy więcej Buddy Walk, w każdym miejscu, gdzie osoby z ZD żyją. Taka wspólna prezentacja daje inne możliwości osobom z ZD, daje im prawa, których jeszcze w altach 90tych nie mieli.

Warto to było stworzyć!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...