Pływanie, trening siłowy, czy mieszane zajęcia mają najlepszy wpływ na nastolatków z ZD

maj 24, 2024 by
Kategoria: Sport

Uwielbiam takie raporty. Nie dotyczą może przełomów medycznych, a raczej stylu życia, ale ile wnoszą. Ten raport próbował porównać wpływ treningu pływackiego, fitnessu siłowego i działań połączonych na zdrowie i kondycję nastolatków z ZD.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38754859/

ć

Zaczynamy od wprowadzenia, bo jest ono istotne by zrozumieć badanie:

“Populacja nastolatków z zespołem Downa (DS) wydaje się wykazywać wyższy poziom tkanki tłuszczowej i niższy poziom wydolności krążeniowo-oddechowej lub siły mięśni w porównaniu z ich rówieśnikami bez niepełnosprawności. Istnieje potrzeba stworzenia programów aktywności fizycznej w celu poprawy tych danych. Celem tego badania było określenie wpływu 16-tygodniowego programu pływania, programu siłowego i programu łączonego (pływanie i trening siłowy) na budowę ciała i sprawność fizyczną związaną ze zdrowiem młodzieży z ZD oraz ocena, czy istnieją różnice w wynikach różnych programów szkoleniowych.”

Wspaniałe, że ktoś tym się zajął, ja to nazywam plagą otyłości i bezruchu. Czytamy zatem dalej, co wyszło z testów 16 tygodniowych!

Konkluzja najważniejsza: nasze dzieci powinny pływać…zawsze! czyli

“Wyniki pokazały, że w grupie pływającej nastąpiła znacząca poprawa wszystkich parametrów sprawności fizycznej związanych ze zdrowiem oraz poprawa niektórych parametrów budowy ciała.”

Nic tylko basen, morze, jezioro. Popatrzmy jednak na pełne wnioski tego badania:

“Grupy zajmujące się treningiem siłowym i połączone uzyskały niewielką poprawę w zakresie analizowanych zmiennych. Podsumowując, 16-tygodniowy program pływania składający się z trzech sesji po 60 minut jest w stanie poprawić poziom budowy ciała i sprawność fizyczną związaną ze zdrowiem u nastolatków z ZD. Program treningu pływania wydaje się skuteczniejszy w poprawie budowy ciała i sprawności fizycznej związanej ze zdrowiem niż program siłowy lub łączony. Odkrycia te mogą być przydatne w różnych ośrodkach kształcenia specjalnego ze względu na predyspozycje populacji z ZD do tej formy sportu.”

I wszystko jasne, dlaczego nasi to tak świetni pływacy!!! Polecam zatem pływanie.

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...