Polacy jadą na Mistrzostwa Świata w judo!

wrzesień 28, 2022 by
Kategoria: Sport

Dziękuję za informację. Na pewno bym tego nie przegapił, ale ta komunikacja na pewno przypomina, że będzie się działo!

Polacy jadą na Mistrzostwa Świata w judo osób z zespołem Downa!

29 września 2022 roku w Funchal rozpoczną się Mistrzostwa Świata w judo osób z zespołem Downa. Polskę reprezentować będzie dziesięciu zawodników z klubów z Gdańska, Elbląga i Warszawy. To już trzeci raz, kiedy biało-czerwoni judocy powalczą o medale we współzawodnictwie międzynarodowym organizowanym pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS).

Zawodnicy jadą na mistrzostwa z dużymi ambicjami. W zeszłym roku na Igrzyskach Europejskich SU-DS w Ferrarze reprezentanci Polski zdobyli drużynowo drugie miejsce na podium. Teraz będą mogli sprawdzić umiejętności i formę w rywalizacji z najlepszymi sportowcami na świecie. „Obok współzawodnictwa sportowego bardzo ważnym aspektem tego wyjazdu jest efekt terapeutyczny, jaki towarzyszy regularnemu uprawianiu judo i każdej innej dyscypliny sportowej przez osoby z niepełnosprawnością” – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. „Udział w mistrzostwach tak wysokiej rangi motywuje sportowców do ciężkiej pracy na treningach, czego efektem jest lepsze samopoczucie i zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała. Ma też zbawienny wpływ na nastrój i większą sprawność mózgu, co jest szczególnie cenne w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki sukcesom w sporcie wzrasta samoocena, co obserwujemy za każdym razem, gdy nasi sportowcy wracają do kraju z medalami”.

Mistrzostwa w Funchal odbędą się w dniach 29.09- 3.10.2022r. Organizatorem wydarzenia jest portugalskie stowarzyszenie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną – Portuguese Sports Association for Intellectual Development we współpracy z Funchal Municipality, Portuguese Sports and Youth Institute oraz Portuguese Sports Federation for Persons with Disability. Koordynatorem udziału Polaków w mistrzostwach świata jest fundacja SONI. W tym samym czasie w Funchal odbędą się Mistrzostwa Świata w koszykówce osób z zespołem Downa.

W nadchodzącym miesiącu czeka nas też drugie ważne dla sportowców z zespołem Downa wydarzenie: Mistrzostwa Świata w pływaniu SU-DS, na których nasz kraj reprezentować będzie jedenastu zawodników z Trisomią 21. Polacy będą startować w konkurencjach pływania sportowego i artystycznego. Zawody odbędą w październiku – miesiącu budowania świadomości społecznej osób z zespołem Downa.

Kontakt:

Paulina Gadomska-Dzięcioł, [email protected], 501241557, www.fundacjasoni.pl

Fundacja SONI działa na rzecz upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych. Wspiera sportowców w drodze do mistrzostwa, organizuje treningi, obozy i wyjazdy na mistrzostwa krajowe i międzynarodowe.

Fundacja jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem (jedynej oficjalnie uznanej w Polsce organizacji, zajmującej się sportem wyczynowym osób z niepełnosprawnością intelektualną), a także międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation. W ramach członkostwa do zadań fundacji należy reprezentowanie i promowanie tych organizacji w kraju.

20220927_judo

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...