Samanta ma 4 lata, ma zespół Downa i już czyta!

styczeń 27, 2011 by
Kategoria: Filmoteka

W Ameryce mówi się AMAZING! czyli prawie niemożliwe. Samanta uczestniczy w specjalnym treningu czytania organizowanym przez IAHP w Filadelfii oraz Centrum Słuchania w Toronto. Popatrzcie sami.

Ona jest po prostu niesamowita!

Co to jest IAHP? Popatrzcie tutaj: http://www.iahp.org/

Tym, którzy nie znają angielskiego powiem, że po prostu chodzi o Instytut założony przez Domana, a tutaj można przeczytać o doświadczeniach rodzica w tym instytucie:http://www.dzieci.bci.pl/strony/blask/IAHP.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Samanta ma 4 lata, ma zespół Downa i już czyta!”
 1. trigo pisze:

  rzeczywiście jest fantastyczna. Z rezerwą odnosiłam się do metody Domana, ale Samanta udowadnia, że to nie zawsze jest … tresura. Jaka ona jest przy tym wszystkim radosna i swobodna. Jejku, aż miło patrzeć, nacieszyć oko, ucho i serce

 2. Tata Kuby pisze:

  Mnie to nie dziwi. Osiem lat temu w przedszkolu w naszym mieście spotkaliśmy Madzię z ZD, która doskonale czytała. Dziewczynka uczyła się czytania globalnego pod kierunkiem Instytyty Terapeutycznego Fundacji “Daj Szansę” w Toruniu. Później pzez wiele lat współpracowaliśmy z tym instytutem wykorzystując programy rehabilitacyjno-edukacyjne realizowane w rodzinie.
  Moje wnioski z obserwacji dzieci uczących się czytania metodą Domana sa nastepujące:
  -Znaczny procent dzieci z ZD może nauczyć się czytać tą metodą
  -Różnie jest z rozumieniem tekstu. Często dzieci czytają i nie rozumieją
  -Dziecko lubi się uczyć i nawet teraz po wielu latach powraca do tablic i książeczek
  -Dzieci z ZD raczej trudno uczy się wg elementarza Falskiego- nauka liter, sylab, składanie wyrazów, zdań i często czytanie globalne może to być jedyną metodą nauki czytania
  -Warto spróbować, chociaż pracy jest dużo.
  Tato Kuby

 3. Maria pisze:

  Samanta (pełne radości i uroku dziecko) NIE CZYTA! Ona jedynie odpoznaje wyuczone na pamięć wyrazy. Metodą tą NIE MOŻNA NAUCZYĆ “ZWYCZAJNEGO” (ANALITYCZNO-SYNTETYCZNEGO) CZYTANIA. Jest to natomiast wspaniała zabawa, która stanowi przejściowy etap między czytaniem (nazywaniem) zapamiętanych z plansz wyrazów a czytaniem zupełnie nowych słów.
  Zmodyfikowana i dostosowana do specyfiki polskiego języka metoda czytania globalnego od lat służy naszym dzieciom – z dysfunkcjami i bez.
  Zagadnieniu temu poświęciłam 20 lat badań. Zapraszam na stronę http://www.czytanieglobalne.edu.pl. Obejrzyjcie, proszę, filmiki obrazujące jak małe dzieci bawiąc się w czytanie globalne, łatwo i niepostrzeżenie wchodzą w czytanie “prawdziwe”. Zapraszam.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...