Światowy Dzień Zespołu Downa 2019.

styczeń 18, 2019 by
Kategoria: 2019

“Leave no one behind” czyli nie zostawiaj nikogo w tyle, to hasło tegorocznych obchodów. Postaram się teraz opisać to, co DSi chciałoby przekazać w ten dzień wszystkim na całym Świecie, tłumacząc to wszystko z angielskiego Uśmiech

Wszyscy ludzie z zespołem Downa muszą mieć możliwość życia pełnym życiem, włączeni na równych zasadach z innymi, we wszystkich aspektach społeczeństwa.
Agenda ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju na rok 2030 r., jest globalnym planem działania na rzecz ludzi, planety i dobrobytu, deklaruje, że "nikt nie pozostanie w tyle".
Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​dominujące negatywne postawy, niskie oczekiwania, dyskryminacja i wykluczenie, zapewniają, że ludzie z zespołem Downa pozostają w tyle.

Brakuje wiedzy na temat wyzwań, przed jakimi stają osoby z ZD w ciągu ich życia, a także braku możliwości wsparcia ich możliwościami i narzędziami niezbędnymi do życia spełniającego oczekiwania.
Osoby z zespołem Downa oraz osoby, które je wspierają i pracują, muszą być uprawnione do popierania tych możliwości.
Następnie mogą skontaktować się z kluczowymi interesariuszami, aby upewnić się, że wiedzą, jak zapewnić te możliwości, a następnie rozpowszechnić to przesłanie, aby wprowadzić rzeczywiste zmiany.

W Dniu Światowego Dnia Zespołu Downa, w czwartek, 21 marca 2019 roku, wzywamy każdą osobę z zespołem Downa, aby powiedziała światu, aby "nikogo nie pozostawiał w tyle".

https://www.worlddownsyndromeday2.org/event/call-to-action-2019

#LeaveNoOneBehind #WorldDownSyndromeDay #WDSD19

image

https://www.worlddownsyndromeday2.org/united-nations-resolution

Teraz co ma na myśli w tym przesłaniu DSi? Jak czytam, głównym celem jest pokazanie jak brak wiedzy, negatywne stereotypy determinują życie osób z ZD, ograniczając ich potencjał i możliwości. W efekcie “zostają z tyłu” na końcu społeczeństwa. DSi chce byśmy wskazali na te wszystkie obszary takie jak rozwój osobisty przez całe życie, relacje osobiste, edukacja, opieka zdrowotna, praca i środki do życia, rekreacja i wypoczynek oraz udział w życiu publicznym. DSi chce WSZYSTKIE osoby z zespołem Downa wzmocnić poprzez możliwość, włączenia ich na równi z innymi w tych wszystkich aspektach życia, także poprzez wpływ na ludzi którzy decydują i mogą decydować o ich losie.

Dla mnie to już 12 raz, czyli za chwilę Jasiek będzie miał 13 lat. Pamiętam ten pierwszy, nieśmiały raz, gdy my rodzice z Wrocławia chcieliśmy pokazać, że jesteśmy z naszymi dziećmi. Dziś nawet na to nie mamy sił, ani ochoty, a świat idzie do przodu i chce więcej dla naszych dzieci…chociażby patrząc na hasła. Dzisiaj w Polsce powinniśmy zadać wszystkim obok nas pytanie sprawdzające: co zrobiliście dla osób z ZD, skoro tak dużo o ich życiu się mówi.

Zadajmy takie pytanie wszystkim i czekajmy na odpowiedź, nie tylko ludziom z partii rządzącej, ale także tym ludziom którzy uważają, że powinniśmy walczyć o akceptację inności w naszym społeczeństwie. Cieszą mnie odważne deklaracje prezydentów: Trzaskowskiego i Sutryka…sprawdźcie co za tym idzie!

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24347188,wroclaw-dla-tolerancji-renata-granowska-nauczymy-dzieci-ze.html

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24365417,trzaskowski-zlecil-przeprowadzenie-w-warszawskich-szkolach-lekcji.html

Chętnie przeprowadziłbym taki wykład dla każdego z prezydenta, który by chciał usłyszeć jakie są potrzeby osób z ZD…

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...