Światowy Dzień Zespołu Downa w Jeleniej Górze

marzec 8, 2011 by
Kategoria: 2011

Janusz, choć go nie znam osobiście, jawi mi się jako najbardziej kreatywny i najbardziej wierny zwolennik Światowego Dnia Zespołu Downa. Już blisko 4 lata wspiera tą inicjatywę, promując ZD w swoim wspaniałym mieście JELENIEJ GÓRZE !

baner_org

Jak Jelenia Góra widzi ten dzień możemy dowiedzieć się właśnie z relacji Janusza:

clip_image002

                            Jelenia Góra 2011

Pod koniec 2005 roku EDSA wystąpiła z inicjatywą utworzenia dnia poświęconego osobom z zespołem Downa, inicjatywa została podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zespołu Downa (DSI). W ten sposób ustanowiono dzień 21 marca Międzynarodowym Dniem Zespołu Downa. Datę te wybrano nie przypadkowo. Cechą charakterystyczną zespołu Downa jest przecież 3 chromosom w 21 ich parze.

Miejscem inauguracji Światowego Dnia Zespołu Downa został wybrany Singapur, gdzie przedstawiciele organizacji z całego świata uczestniczyli w szeregu spotkań, imprez sportowych i artystycznych. Od tego momentu na całym świecie organizacje i inne podmioty działające na rzecz osób z tą wadą genetyczną organizują w swoich krajach różnorodne przedsięwzięcia dla zaakcentowania tego dnia i przybliżeniu społeczności problematyki zespołu Downa.

W bieżącym roku do obchodów 6 Światowego Dnia Zespołu Downa (World Down Syndrome Day) po raz piąty włączyło się także Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. W roku 2007 Jelenia Góra była jednym z niewielu miast w Polsce, w których zorganizowano obchody tego święta. W dniu 21 marca 2007 roku w klubie ORLIK na cieplickim osiedlu Orle nastąpiło otwarcie wystawy fotografii dzieci z zespołem Downa „Odmienne, ale takie same”, którą odwiedzać można było do końca maja, a wieczorem w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej odbył się wspaniały koncert warszawskiego artysty Marcina Stycznia z programem „Pieśń o Bogu ukrytym”.

Program obchodów:

16 marca 2011 r. godz. 18:00

Wystawa „W każdym dziecku ukryte jest marzenie Boga…”

fotografie – Alicja Plewnia

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Muflon Miejskiego Domu Kultury MUFLON w Jeleniej Górze Sobieszowie w dniach 16.03. – 16.04.2011 r.

2 kwietnia 2011 r. godz. 17:00

Klub EUFORIA

- występ grupy teatralnej EKSPRESJA z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek

Opiekuńczych w Jeleniej Górze,

- aukcja przedmiotów na rzecz Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci

z Zespołem Downa

- koncert artystów sceny jeleniogórskiej.

Patronat honorowy:

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła – nad całością obchodów

Ja osobiście życzę udanych obchodów :)

Komentarze

1 Komentarz do “Światowy Dzień Zespołu Downa w Jeleniej Górze”
  1. trigo pisze:

    Miałam zaszczyt poznać Janusza osobiście, i jestem tego samego zdania, co Jarek!
    Z małym uzupełnieniem – to nie tylko wierny zwolennik Światowego Dnia Zespołu Downa, ale ogólnie pasjonat i propagator tematyki związanej z zespołem Downa przez cały rok.
    ps.
    mój Białystok to też wspaniałe miasto! ;-)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...