Trening z życia w domu

Wrzesień 16, 2010 by
Kategoria: Moja praca, mój dom

image

Natalia Bet

Pierwsze w Warszawie mieszkanie dla osób upośledzonych ruszyło na Targówku. Niepełnosprawni mają się w nim nauczyć samodzielności.

Mimo że otwarcie tzw. mieszkania treningowego w bloku przy Oszmiańskiej zaplanowano dopiero na dziś, już wczoraj po domu krzątali się jego nowi mieszkańcy.

– Ja będę robił kanapki na śniadanie. A ja będę sam ścielił łóżko – opowiadali, jak wyobrażają sobie nowe życie.

46-letni Krzysztof, 31-letni Rafał, 33-letni Maciek i jego rówieśnik Andrzej to wychowankowie Środowiskowych Domów Samopomocy. Mężczyźni cierpią na niepełnosprawność intelektualną (dwóch z nich ma zespół Downa).

W mieszkaniu spędzą maksymalnie trzy tygodnie. Potem w domu zamieszka kolejna grupa. Mieszkańcy nauczą się, jak samodzielnie prowadzić dom, zarządzać pieniędzmi, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać, dbać o swoje zdrowie. Będą też sobie planować wolny czas. Wymyślili, że pojadą na wycieczki. Zaplanowano m.in. wypad do Torunia i Sandomierza oraz odwiedzanie schronisk dla bezdomnych zwierząt.

– Być może zamieszka z nami jeszcze pies i będą zajęcia z dogoterapii – zapowiada Hanna Tarczyńska, opiekunka, która zamieszka wspólnie z niepełnosprawnymi. Do końca tego roku szkolenie przejdzie 16 osób.

– Zakładamy, że wybierzemy z nich później pięć osób najlepiej radzących sobie w życiu. Będą mieli oni szansę zamieszkania samemu. Ale musimy mieć pewność, że poradzą sobie sami w codziennych obowiązkach. Chodzi o to, żeby nie byli skazani na pomoc społeczną, gdy odejdą ich bliscy – tłumaczy Zofia Pągowska, szefowa Środowiskowego Domu Samopomocy przy Górskiej.

Mieszkania treningowe to wspólny projekt miasta i warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Tego typu placówki są bardzo popularne w Skandynawii i w Niemczech. Powoli zaczynają też tworzyć się w Polsce. – Chcemy, aby w stolicy powstało ich więcej niż jedno treningowe mieszkanie – zapowiada Irena Chmiel, wiceszefowa Biura Polityki Społecznej w warszawskim ratuszu.

Życie Warszawy

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...