2009.12.15 – O dzieciach z zespołem Downa w Teatrze Lalki i Aktora

grudzień 15, 2009 by
Kategoria: Wydarzenia

as

Opole. O dzieciach z zespołem Downa w Teatrze Lalki i Aktora

"Znamy się tylko z widzenia" – to tytuł imprezy, która odbędzie się w sobotę w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Przy okazji zabawy mikołajkowej zostanie otwarta wystawa na temat dzieci z zespołem Downa.


«Ekspozycja zostanie otwarta o godzinie 11, w czasie, gdy bohaterowie wystawy będą wraz ze swoimi rodzinami oglądać przedstawienie "Koziołek Matołek". Wystawa ma pokazać, że ludzie cierpiący na tę najczęściej występującą wadę genetyczną wcale nie są tak "inni" jak często się uważa. – Jeden dodatkowy chromosom w jednej tylko parze chromosomów jest przyczyną charakterystycznego wyglądu i rozwoju psychofizycznego – mówi dr Teresa Spakowska, współorganizatorka przedsięwzięcia, i dodaje, że przy współczesnych metodach leczenia i rehabilitacji dzieci te mogą rozwijać się w tempie zbliżonym do dzieci zdrowych.

- Efekty mogą nas zadziwić. Coraz więcej naszych dzieci z zespołem Downa chodzi do normalnych przedszkoli i szkół. Są tam akceptowane, radzą sobie dobrze. Czasem kończą szkołę średnią i zdają maturę – zauważa dr Spakowska. – Wprawdzie rozwój mowy, ruchowy, funkcji poznawczych jest opóźniony, ale mamy wpływ na przyspieszenie tych procesów, okazując akceptację i wsparcie – dodaje.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie konkurs wiedzy na temat zespołu Downa oraz zabawa mikołajkowa, w trakcie której dzieci otrzymają drobne upominki oraz słodycze.»

"Znamy się tylko z widzenia"
pig
Gazeta Wyborcza – Opole nr 290 online

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...