2010.02.04 – Nowy dom samopomocy

luty 4, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

Zupełnie nowy rozdział w swoim życiu- rozpoczęło 25 niepełnosprawnych, którzy znaleźli swoje miejsce w nowym – Środowiskowym Dom Samopomocy w Rzeszowie. Teraz – zamiast siedzieć w czterech ścianach, wspólnie spędzają czas przy gotowaniu czy malowaniu.

Karolina BikTo już 57 taki ośrodek w regionie.

Ośrodek działa od grudnia ale dopiero dziś odbyło się jego uroczyste otwarcie.
28-letni Konrad ma zespół Downa. Jego mama nie pracuje zawodowo, żeby zajmować się synem. Teraz, kiedy Konrad przez kilka godzin dziennie uczestniczy w warsztatach terapii zajęciowej, mama ma trochę czasu dla siebie. I choć to dopiero trzeci miesiąc zajęć Konrad już robi postępy. Na ten dom niepełnosprawni czekali dwa i pół roku. W nowo otwartym ośrodku mają do dyspozycji 4 pracownie zajęciowe oraz salę do ćwiczeń. Codziennie, przez osiem godzin pod opieką terapeutów i psychologa bawią się, ćwiczą, malują, śpiewają, uczą się obsługi komputera, a także gotowania. Czyli wszystkiego, co najbardziej przydaje im się na co dzień. Dla wielu z nich jest to pierwsze zetknięcie z tak dużą grupą osób podobnych do nich i zupełnie inne – nowe okno na świat.
Opiekunowie niepełnosprawnych, którzy znaleźli miejsce w nowym Środowiskowym Domu Samopomocy działającym w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, płacą za codzienny pobyt w ośrodku ich bliskich około 20 złotych miesięcznie. Jest to już 57 taki ośrodek w regionie.

Komentarze

1 Komentarz do “2010.02.04 – Nowy dom samopomocy”
  1. Albert pisze:

    Chyba warte podkreślenia jest słowo samopomocy. Mam wrażenie, że niepełnosprawni poprzez kontakt z pedagigiem-fachowcem szybciej idą do przodu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...