2010.03.20 – Światowy Dzień Zespołu Downa

marzec 20, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

2

 

W niedzielę (21 marca) przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data święta nie jest przypadkowa – osoby z Zespołem Downa posiadają dodatkowy – trzeci chromosom w 21 parze.

Na świecie żyje 11 milionów osób z Zespołem Downa, w Polsce jest ich około 60 – 70 tysięcy. Codziennie z tą wadą genetyczną rodzi się troje dzieci.

Święto przypadające 21 marca ustanowiło Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa.

W Krakowie do inicjatywy przyłączyło się Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Tęcza", które w niedzielę, o godz. 11:15 zaprasza na mszę świętą w Kościele św. Jadwigi przy ul. Łokietka 60, a po Mszy – o godz. 12:15 – na spotkanie w podziemiach kościoła. Odbędą się tam występy dzieci, konkursy, zabawy, projekcja filmu i inne. Wydarzenie zaplanowano również z myślą o rodzicach, by mogli porozmawiać z innymi, podzielić się doświadczeniami.

- Chcemy przekonać rodziców dzieci z Zespołem Downa, by nie zamykali się w sobie, by potrafili zawalczyć o własne dziecko i rozwijali jego potencjał – mówi Prezes Stowarzyszenia "Tęcza" Barbara Kadłubek.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa również Stowarzyszenie "Strzał w 10" w Olsztynie

wspólnie z Olsztyńskim Teatrem organizuje wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Dziczka "Jestem wśród was". Dla dzieci ze Stowarzyszenia wystawiony będzie spektakl pod tytułem "CALINECZKA".

W Białymstoku Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski "Jeden Świat" zaprasza na festyn, który odbędzie się przy ośrodku "Pod Dachem" , w dniu 21 marca, w godzinach od 16.00 do 20.00. W programie – wspólny wyjazd do lasu, ognisko przy dźwiękach akordeonu, topienie marzanny i szukanie wiosny.

1

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...