Alberto Costa, badacz, ojciec, inwestuje swoje pieniądze by zakończyć badania nad lekiem wspierającym pamięć w zespole Downa…dla swojej córki.

kwiecień 27, 2015 by
Kategoria: U przyjaciół

Zaskoczyła mnie ta informacja powiem szczerze. Myślałem, że temat memantyny jako leku poprawiającego pamięć u dorosłych z zespołem Downa już niestety padł. Przed weekendem pojawiła się jednak inna informacja związana znów z Albertem Costą: będą kolejne badania w tym kierunku!

image

http://www.cleveland.com/healthfit/index.ssf/2015/04/cwru_down_syndrome_researcher_has_personal_stake_in_potential_breakthrough_studies.html

Costa, którego córka urodziła się w 1995 roku, jest obecnie kluczowym ekspertem w dziedzinie badań nad zespołem Downa. Dzięki nowej pozycji, profesora pediatrii oraz dyrektora programu zajmującego się niepełnosprawnością (Intellectual Disability Program) w ramach Research Institute for Children’s Health w Case Western Reserve University School of Medicine (CWRU), dr.Albert Costa może rozpocząć kolejny etap badań nad lekami wspierającymi funkcjonowanie osób z zespołem Downa. Co jest istotne, grant który otrzymał ze strony Alana Foundation w wysokości 1,7 mln USD, przeznacza na projekt stworzenia nowych leków przy współpracy z  Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Jakie są cele tej współpracy z tak niezwykłą uczelnią, pionierską w wielu dziedzinach techniki:

1.Rozwój technik poboru komórek ze skóry osób z zespołem Downa, tak by móc testować leki jak najmniej inwazyjnie, przy dość dużej i mocno zróżnicowanej populacji osób z ZD.

2.Pogłębienie dotychczasowych badań, stąd kolejne badanie kliniczne w USA i Brazylii dla 200 osób.

Program, który dzięki Alan Foundation będzie miał miejsce łączy uczelnie, tak aby mogły dotrzeć do jak największej grupy osób z ZD. Dotychczasowy ośrodek uniwersytecki, w którym pracował dr. Costa w Denver okazał się być zbyt odległy dla wielu potencjalnych pacjentów. Biorąc to pod uwagę dr. Costa przyjął zaproszenie od ośrodka w Cleveland, które staje się w ten sposób, prawdopodobnie najważniejszym miejscem dla badań nad zespołem Downa, obok Stanford University.

Będę obserwował postęp prac w ramach tego projektu. Thomas z pewnością pomoże.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...