Anes Kujović pierwszym wolontariuszem w ONZ!

sierpień 17, 2023 by
Kategoria: U przyjaciół

“Anes Kujović z Sarajewa jest pierwszą osobą z zespołem Downa na świecie, która została wolontariuszem ONZ. Dołączył w ramach Regionalnego Programu Demokracji Lokalnej na Bałkanach Zachodnich 2 (ReLOaD2) do grupy woluntariuszy, zyskując tym samym możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego”.

Te dwa krótkie zdania mówią wiele. Można włączyć osobę z ZD w każdą działalność, tylko trzeba tego chcieć.

https://www.unv.org/index.php/Success-stories/meet-anes-kujovic-sarajevo-first-un-volunteer-down-syndrome-world

image

Jako wolontariusz ONZ pracuje w jego gminie, w Departamencie Edukacji, Kultury i Sportu. Tak opisuje swój dzień:

„Pomagam Gminie jako wolontariusz ONZ” – mówi z dumą Anes i dalej opisuje swój dzień: „Pracuję od 9:00 do 13:00, czasem zostaję dłużej. Czasami tata mnie podwozi, głównie jak pada deszcz lub burza.Mam swoją kartę, którą skanuję przy wejściu, podpisuję i wjeżdżam windą na trzecie piętro, bo na tym piętrze są nasze biura. Mam świetnych kolegów w pracy. Pracujemy, ale potrafimy też czasem żartować i śmiać się. Moje zadania to wprowadzanie danych do tabel, rozdawanie dokumentów do wydziałów do podpisu i chodzenie na spotkania z Burmistrzem. Wspólnie witamy gości i bywam też na sesjach Rady Miejskiej”

Program jest fundowany przez Unię Europejską i wdrażany przez ONZ na terenie Bośni i Hercegowiny. Łamie bariery, które do tej pory funkcjonowały w tym kraju.

„Bardzo trudno było „przebić się przez mury” w ludzkich głowach i to nas najbardziej męczyło. Na swój sposób Anesowi udało się przełamać uprzedzenia w środowisku i zostać ulubionym uczniem w szkole. Kiedy widzimy go dzisiaj szczęśliwego , usatysfakcjonowanego i pełnego wiary w siebie, zapominamy przez co przeszliśmy”. Są to słowa mamy Anesa. Nic dodać, nic ująć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...