Balansując Chemią Mózgu

luty 16, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Autor: Teresa Cody

Wpis numer:7             Data: 24 listopad 2009

Tytuł: Balansując Chemią Mózgu

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujące linki:

http://www.zespoldowna.info/prozac-wedlug-changing-minds-foundation-czyli-o-neurogenezie-cz-4/

http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

http://www.zespoldowna.info/badania-stanford-university-nad-ginkgo-biloba.html

http://www.zespoldowna.info/noradrenalina-jest-skutecznakomentarz-doktora-alberto-costa.html

 

Idea, że istnieje lek na zespół Downa intryguje wielu ludzi. Przez weekend, przeczytałam kilka blogów, które mówiły że nie można usunąć dodatkowego chromosomu z każdej komórki, stąd nie może być leku na zespół Downa (ZD). To nie jest tak, że mówimy o usuwaniu dodatkowego chromosomu z każdej komórki, przez co nie można wyleczyć ZD. To nie jest tak, że mówimy o usuwaniu dodatkowego chromosomu – nasza medycyna nie ma takich możliwości. My chcemy leczyć symptomy.

image

To co pokazują ostatnie badania Stanford University, to że poprzez “BALANSOWANIE CHEMIĄ MÓZGU” można zmienić zachowanie myszy. Leczenie tudzież lekarstwo na ZD jest w istocie kwestią balansowania chemią mózgu i to jest to co rozwija psychiatria, ale…

Idziesz do lekarza porozmawiać o Twoich problemach zdrowotnych. Opisujesz symptomy i dostajesz od niego leki, by zbilansować chemię. Kilka prób, kilka błędów i znajdujecie ten właściwy. W Twoim przypadku, jako osoby, naukowcy nie mają modelu np. myszy, który mógłby być poddanym takim testom zanim Tobie poda się ten właściwy lek . ZD ma odrobinę szczęścia. Badacze mają małą mysz, która pomaga w wyjaśnianiu tego co się dzieje wewnątrz jej głowy.

Jednym z argumentów przeciwko leczeniu ZD jest to, że nie ma badań klinicznych przy wykorzystaniu różnych substancji psychiatrycznych. Chciałabym wskazać, że nie było dotąd jakichkolwiek prób klinicznych z  powszechnie stosowanymi lekami dla dzieci oraz dorosłych z ZD.

Na przykład: używamy antybiotyków w ZD i wiemy, że one osłabiają układ odpornościowy. Czy zażądalibyśmy badań klinicznych przed podaniem amoksycykliny w sytuacji, gdy osoby te mają infekcję? Nie! Przypuszczając, że dziecko z ZD jest podobne do przeciętnego dziecka w zakresie bezpiecznego użycia antybiotyku, podalibyśmy ten lek.

Czy były kliniczne próby w zakresie leczenia refluksu, które stosujemy u naszych dzieci z ZD? Nie. Czy powstrzymuje nas to od stosowania ich w refluksie? Nie.

Czy były badania kliniczne nad ibuprofenem albo Tylenolem, który podajemy dzieciom z ZD? Nie. Czy powstrzymuje nas to od podawania tych leków, kiedy są potrzebne? Nie.

Sprawdziłam badania kliniczne jakie były przeprowadzone w ZD. Znalazłam dotyczące witaminy E, Donepezilu, witamin z grupy antyutleniaczy i kilka badań nad hormonami tarczycy i wzrostu.

Jak się okazuje, badania kliniczne są tematem podnoszonym jedynie w sytuacjach, gdy chcemy leczyć źródło problemów.  Tym źródłem jest mózg i jego spowolnienie w przetwarzaniu danych. Źródłem słabej motoryki jest mózg. Źródłem słabej werbalizacji jest mózg. Źródłem słabej pamięci jest mózg.

Doktor Craig Garner ze Stanford University pracuje nad przyczyną słabej pamięci w ZD. Wiemy obecnie, że problemem jest mały receptor nazywany receptorem GABA. Bez leczenia tego receptora w ZD, klinuje się on w otwartej pozycji. Przy wykorzystaniu prostej chemii receptor może zostać wyregulowany tak by otwierał się i zamykał bardziej normalnie. Prosta chemia balansuje chemią mózgu.

Doktor Salahi, także ze Stanford stwierdził, że poziom noradrenaliny jest niski w ZD. Powszechną metodą do regulacji poziomu noradrenaliny są leki na ADHD.

Doktor Mobley stwierdził, że system transportu NGF, czyli czynników wzrostu nerwów został uszkodzony, tak że nerwy nie otrzymują właściwego wsparcia. Jednak kiedy mimo wszystko docierają one do nerwów, zaczynają z powrotem działać, tak jak gdyby wcześniej były uśpione. Dla naszych korzyści, lek tak znany jak Prozac zwiększa inny czynnik nazywany neurotrofiną (BDNF). Jest to bardzo łatwy sposób by wyrównywać brak równowagi w chemii mózgu.

Balansowanie chemią mózgu nie jest czymś nowym. Wielu z naszych przyjaciół walczy z depresją i innymi “nierównowagami” w chemii mózgu. Rozumiemy jak może im pomóc właściwy lek. Sytuacja w ZD jest właściwie taka sama, jest to kwestia balansowania chemią mózgu na właściwym poziomie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...