Proteiny Tau, DYRK 1 A i nerwy

maj 24, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Teresa wciąż analizuje ISTOTNOŚĆ genu DYRK 1 A dla ZD. Dzisiaj wątek alzheimerowski przewija się w konsekwencji analizy kwestii funkcjonowania protein TAU. Niesamowite jest to, że degeneracja tych małych cząstek ZNÓW POD WPŁYWEM DYRK 1 A, powoduje tak kolosalne straty. Dla mnie DYRK 1 A to cel numer 1!

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujący link:

http://www.zespoldowna.info/my-wszyscy-bedziemy-miec-zespl-downa-i-nie-jest-to-zart-za-to-odkrycie-bedzie-nobel.html

http://www.zespoldowna.info/category/zdrowie/zdrowie-zespol-downa/blog-teresy-cody

Autor: Teresa Cody

Wpis numer: 37            Data: 29 styczeń 2011

Tytuł: Proteiny Tau, DYRK 1 A i nerwy

image_thumb10_thumb_thumb_thumb_thum[1]

Kontynuujmy zatem analizę szczegółów z poprzedniego wpisu, a na końcu podsumujemy to wszystko.

Proteina Tau jest ważnym strukturalnym elementem wewnątrz nerwu.

To jest wspaniały przykład wyjaśniający wszystko: “TAU występuje “obficie” w neuronach i wiąże mikrotubuliny, tworzące mikrotubule. Tau odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju i stabilności. Jeżeli zatem wpływa na ich rozwój, to oddziaływuje nie tylko na całą “architekturę” komórkową ale także na wymianę międzykomórkową, gdyż komórki wykorzystują mikrotubule niczym “autostradę” do dostarczania składników odżywczych oraz innych molekuł w różnych kierunkach. Bez wsparcia TAU, neurony nie są w stanie ani się zmieniać ani regenerować. W chorobie Alzheimera, proteiny TAU są zmodyfikowane poprzez hiperfosforylację i zamiast wspierać mikrotubuliny, tworzą kępy splątanych włókien w cytozolu. “ (1)

Proteina TAU jest kluczowa dla struktury nerwów i systemu transportu wewnątrz komórki. Kiedy TAU jest chemicznie zmieniona, traci zdolność do łączenia się ze strukturami nerwowymi i rozrywa je. To przypomina zawalający się most na autostradzie. Nie ma możliwości przekroczenia rzeki ruch zamiera, stąd wracając do naszego organizmu komórka nerwowa umiera i zanika. Jak dokonuje się zmiana proteiny TAU?

Gen DYRK 1 A instruuje komórkę by fosforylować proteinę TAU. Oznacza to dodanie cząsteczki fosforowej PO4 do proteiny albo innej molekuły. Fosforylacja aktywuje lub dezaktywuje wiele enzymów.

W ZD 1,5 razy więcej genu DYRK 1A prowadzi do “całkowicie nadmiernej fosforylacji” czyli hiperfosforylacji. Oznacza to, że chemiczne grupy fosforu są dodawane do protein TAU w nadmiarze. Rezultat łatwy do przewidzenia to chemiczne zmiany, które prowadzą do odpadania protein TAU od mikrotubuli wewnątrz nerwów, które zbijają się w kępy i nerw obumiera.

Popatrzcie na tą animację, jest bez dźwięku ale doskonale prezentuje ten proces.

Pomocny do zrozumienia tematu link (1) http://expasy.org/spotlight/back_issues/118/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...